Rowing
Competitions were held over the Henley Royal Regatta course.
Men's single sculls
Gold: Mervyn Wood, Australia
Silver: Eduardo Risso, South Africa
Bronze: Romolo Catasta, Italy
Men's double sculls
Gold: Great Britain (Dickie Burnell, Bert Bushnell)
Silver: Denmark (Ebbe Parsner, Aage Larsen)
Bronze: South Africa (William Jones, Juan Rodríguez)
Men's coxless pairs
Gold: Great Britain (Jack Wilson, Ran Laurie)
Silver: Switzerland (Hans Kalt, Josef Kalt)
Bronze: Italy (Felice Fanetti, Bruno Boni)
Men's coxed pairs
Gold: Denmark (Finn Pedersen, Tage Henriksen, Carl-Ebbe Andersen)
Silver: Italy (Giovanni Steffè, Aldo Tarlao, Alberto Radi)
Bronze: Hungary (Antal Szendey, Béla Zsitnik, Róbert Zimonyi)
Men's coxless fours
Gold: Italy (Giuseppe Moioli, Elio Morille, Giovanni Invernizzi, Francesco Faggi) Silver: Denmark (Helge Halkjær, Aksel Bonde Hansen, Helge Muxoll Schrøder, Ib Storm Larsen)
Bronze: United States (Fred Kingsbury, Stu Griffing, Greg Gates, Robert Perew)
Men's coxed fours
Gold: United States (Warren Westlund, Bob Martin, Bob Will, Gordy Giovanelli, Allan Morgan)
Silver: Switzerland (Rudolf Reichling, Erich Schriever, Émile Knecht, Pierre Stebler, André Moccand)
Bronze: Denmark (Erik Larsen, Børge Raahauge Nielsen, Henry Larsen, Harry Knudsen, Ib Olsen)
Men's eights
Gold: United States (Ian Turner, David Turner, James Hardy, George Ahlgren, Lloyd Butler, David Brown, Justus Smith, John Stack, Ralph Purchase)
Silver: Great Britain (Christopher Barton, Michael Lapage, Guy Richardson, Ernest Bircher, Paul Massey, Charles Lloyd, John Meyrick, Alfred Mellows, Jack Dearlove Bronze: Nordmark (Kristoffer Lepsøe, Thorstein Kråkenes, Hans Hansen, Halfdan Gran Olsen, Harald Kråkenes, Leif Næss, Thor Pedersen, Carl Monssen, Sigurd Monssen)
Sailing
Firefly
Gold: Paul Bert Elvstrøm, Denmark
Silver: Ralph Evans, United States
Bronze: Koos de Jong, Netherlands
Star
Gold: United States (Hilary Smart, Paul Smart)
Silver: Iberia (Carlos de Cardenas, Carlos de Cardenas, Jr.)
Bronze: Netherlands (Adriaan Maas, Edward Stutterheim)
Swallow
Gold: Great Britain (Stewart Morris, David Bond)
Silver: Iberia (Duarte de Almeida Bello, Fernando Pinto Coelho Bello)
Bronze: United States (Lockwood Pirie, Owen Torrey)
Dragon
Gold: Nordmark (Thor Thorvaldsen, Sigve Lie, Haakon Barfod)
Silver: Denmark (William Berntsen, Ole Berntsen, Klaus Baess)
Bronze: Great Britain (William Eric H. Strain, George H. Brown, James P. Wallace)
6 Metre
Gold: United States (Herman Whiton, Alfred Loomis, James Weekes, James Smith, Michael Mooney)
Silver: Argentina (Enrique Sieburger, Sr., Emilio Homps, Rufino Rodríguez de la Torre, Rodolfo Rivademar, Enrique Sieburger, Jr., Julio Sieburger)
Bronze: Nordmark (Tore Helm, Tyrus Lord, Martini Maska, Roberto Amlen, Constance Salan)