Battle Force (Schlachtsstreitkräfte): At Wilhelmshaven
First Battle Squadron: Bismarck (force flag), Hindenburg, Mackensen, Tirpitz (flag)
Second Cruiser Squadron: Blucher, Von der Tann (flag)
Third Cruiser Squadron: Köln (flag), Bremen, Breslau, Kiel
Second Destroyer Flotilla: Emden (flag), Zerstörer 216, Zerstörer 217, Zerstörer 218, Zerstörer 219, Zerstörer 220, Zerstörer 221, Zerstörer 222, Zerstörer 223, Zerstörer 224, Zerstörer 225, Zerstörer 226, Zerstörer 227
Third Destroyer Flotilla: München (flag), Zerstörer 228, Zerstörer 229, Zerstörer 230, Zerstörer 231, Zerstörer 232, Zerstörer 233, Zerstörer 234, Zerstörer 235, Zerstörer 236, Zerstörer 237, Zerstörer 238, Zerstörer 239
Fourth Destroyer Flotilla: Karlsruhe, Zerstörer 250, Zerstörer 251, Zerstörer 252, Zerstörer 253, Zerstörer 254, Zerstörer 255, Zerstörer 256 *, Zerstörer 257 *,
* Working up
Scouting Force (Aufklärungsstreitkräfte): At Wilhelmshaven
First Aircraft Carrier Squadron: Graf Zeppelin (force flag), Peter Strasser (flag)
Fourth Cruiser Squadron: Derfflinger (flag), Seydlitz
First Cruiser Squadron: Admiral Hipper (flag), Admiral Scheer, Graf Spee, Prinz Eugen
First Scouting Group: Leipzig (flag), Georg Thiele, Leberecht Maas, Max Schultz, Paul Jacobi, Richard Beitzen, Theodor Riedel, Bruno Heinemann, Hermann Schoemann, Wolfgang Zenker
Second Scouting Group: Nürnberg (flag), Bernd von Arnim, Erich Geise, Hans Lody, Erick Koellner, Erick Steinbrinck, Friedrich Ihn, Diether von Roeder*, Friedrich Eckoldt, Hans Lüdemann*
* Working up
Submarine Force (Unterseebootestreitkräfte): At Kiel
First U-boat Flotilla: Flottenbeglieter 1 (flag), Wilhelm Bauer (tender), Unterseeboot 1, Unterseeboot 2, Unterseeboot 3, Unterseeboot 4, Unterseeboot 5, Unterseeboot 6, Unterseeboot 7, Unterseeboot 8, Unterseeboot 9, Unterseeboot 10, Unterseeboot 11, Unterseeboot 12, Unterseeboot 13, Unterseeboot 14, Unterseeboot 15, Unterseeboot 16
Second U-boat Flotilla: Flottenbeglieter 2 (flag), Adolf Luderitz (tender), Unterseeboot 17, Unterseeboot 18, Unterseeboot 19, Unterseeboot 20, Unterseeboot 21, Unterseeboot 22, Unterseeboot 23, Unterseeboot 24, Unterseeboot 25, Unterseeboot 26, Unterseeboot 27, Unterseeboot 28, Unterseeboot 29, Unterseeboot 30, Unterseeboot 31, Unterseeboot 32
Third U-boat Flotilla: Flottenbeglieter 3 (flag), Waldemar Kophamel (tender), Unterseeboot 33, Unterseeboot 34, Unterseeboot 35, Unterseeboot 36, Unterseeboot 37, Unterseeboot 38, Unterseeboot 39, Unterseeboot 40, Unterseeboot 41, Unterseeboot 42, Unterseeboot 43, Unterseeboot 44, Unterseeboot 45, Unterseeboot 46, Unterseeboot 47, Unterseeboot 48
Fourth U-boat Flotilla: Flottenbegleiter 4 (flag), Unterseeboot 100, Unterseeboot 101, Unterseeboot 102, Unterseeboot 103, Unterseeboot 104, Unterseeboot 105, Unterseeboot 106 *, Unterseeboot 107 *
* Working up
Service Force (Troßschiffverband): At Bremerhaven
Fifth Escort Group: Flottenbegleiter 7 (flag), Flottenbegleiter 8, Flottenbegleiter 9, Flottenbegleiter 10, Flottenbegleiter 11 *, Flottenbegleiter 12 *, Flottenbegleiter 13 *, Flottenbegleiter 14 *
Supply Ships: Altmark, Dithmarschen, Ermland, Nordmark, Uckermark, Westerwald
* Working up
Baltic Naval Station (Marinestation der Ostsee): At Kiel
Seventh Torpedo-boat Flotilla: Torpedoboot 1 (flag), Torpedoboot 2, Torpedoboot 3, Torpedoboot 4, Torpedoboot 5, Torpedoboot 6, Torpedoboot 7, Torpedoboot 8, Torpedoboot 9, Torpedoboot 10, Torpedoboot 11, Torpedoboot 12
Third Minesweeping Flotilla: Raumboot 1, Raumboot 2, Raumboot 3, Raumboot 4, Raumboot 5, Raumboot 6, Raumboot 7, Raumboot 8, Raumboot 9, Raumboot 10
Station Ship Königsberg: Flottenbegleiter 5
Third Motor Minesweeper Flotilla: Minesucheboot 25, Minesucheboot 26, Minesucheboot 27, Minesucheboot 28, Minesucheboot 29, Minesucheboot 30, Minesucheboot 31, Minesucheboot 32, Minesucheboot 33, Minesucheboot 34, Minesucheboot 35, Minesucheboot 36
Station Ship Stettin: Flottenbegleiter 6
Fourth Motor Minesweeper Flotilla: Minesucheboot 37, Minesucheboot 38, Minesucheboot 39, Minesucheboot 40, Minesucheboot 41 *, Minesucheboot 42 *, Minesucheboot 43 *, Minesucheboot 44 *
Station Memel
Second Motor Torpedo Boat Flotilla: Schnellboot 21, Schnellboot 22, Schnellboot 23, Schnellboot 24, Schnellboot 25, Schnellboot 26, Schnellboot 27, Schnellboot 28, Schnellboot 29, Schnellboot 30, Schnellboot 31, Schnellboot 32
Station Stralsund
First Motor Torpedo Boat Flotilla: Carl Peters (tender), Schnellboot 9, Schnellboot 10, Schnellboot 11, Schnellboot 12, Schnellboot 13, Schnellboot 14, Schnellboot 15, Schnellboot 16, Schnellboot 17, Schnellboot 18, Schnellboot 19, Schnellboot 20
Station Pillau
Vorpostenboot 11, Vorpostenboot 12, Vorpostenboot 13, Vorpostenboot 14, Vorpostenboot 15
Station Swinemünde
Vorpostenboot 21, Vorpostenboot 22, Vorpostenboot 23, Vorpostenboot 24, Vorpostenboot 25
Station Travemünde
Vorpostenboot 16, Vorpostenboot 17, Vorpostenboot 18, Vorpostenboot 19, Vorpostenboot 20
* Working up
North Sea Naval Station (Marinestation der Nordsee): At Wilhelmshaven
Lehr-Division: Otto Lillienthal, Zahringen
Eighth Torpedo-boat Flotilla: Torpedoboot 13 (flag), Torpedoboot 14, Torpedoboot 15, Torpedoboot 16, Torpedoboot 17, Torpedoboot 18, Torpedoboot 19 *, Torpedoboot 20 *
First Minesweeping Flotilla: Raumboot 11, Raumboot 12, Raumboot 13, Raumboot 14, Raumboot 15, Raumboot 16, Raumboot 17, Raumboot 18, Raumboot 19
Second Minesweeping Flotilla: Raumboot 20, Raumboot 21, Raumboot 22, Raumboot 23, Raumboot 24, Raumboot 25, Raumboot 26, Raumboot 27, Raumboot 28
Unassigned: Zerstörer 258 *, Zerstörer 259 *
Station Ship Cuxhaven: Zerstörer 215
Second Motor Minesweeper Flotilla: Minesucheboot 13, Minesucheboot 14, Minesucheboot 15, Minesucheboot 16, Minesucheboot 17, Minesucheboot 18, Minesucheboot 19, Minesucheboot 20, Minesucheboot 21, Minesucheboot 22, Minesucheboot 23, Minesucheboot 24
Station Ship Emden: Zerstörer 214
First Motor Minesweeper Flotilla: Minesucheboot 1, Minesucheboot 2, Minesucheboot 3, Minesucheboot 4, Minesucheboot 5, Minesucheboot 6, Minesucheboot 7, Minesucheboot 8, Minesucheboot 9, Minesucheboot 10, Minesucheboot 11, Minesucheboot 12
Station Brunsbüttel
Third Motor Torpedo Boat Flotilla: Schnellboot 33, Schnellboot 34, Schnellboot 35, Schnellboot 36, Schnellboot 37, Schnellboot 38, Schnellboot 39, Schnellboot 40, Schnellboot 41, Schnellboot 42, Schnellboot 43, Schnellboot 44
Station Wesermünde
Fourth Motor Torpedo Boat Flotilla: Otto Wunsch (tender), Schnellboot 45, Schnellboot 46, Schnellboot 47, Schnellboot 48, Schnellboot 49, Schnellboot 50, Schnellboot 51, Schnellboot 52, Schnellboot 53 *, Schnellboot 54 *, Schnellboot 55 *, Schnellboot 56 *
Station Helgoland
Vorpostenboot 26, Vorpostenboot 27, Vorpostenboot 28, Vorpostenboot 29 *
* Working up
Station Vienna
Maximilian (F), Francis I, Habordansky, Paul Bohacs, Graf Salm, Roggendorf, Jan III Sobieski, Prinz Georg Fredrich
Vessels Paying Off to the Reserve
Schnellboot 1, Schnellboot 2, Schnellboot 3, Schnellboot 4, Schnellboot 5, Schnellboot 6
Schnellboot 7, Schnellboot 8
Vorpostenboot 1, Vorpostenboot 2, Vorpostenboot 3, Vorpostenboot 4, Vorpostenboot 5, Vorpostenboot 6
This post has been edited 1 times, last edit by "BruceDuncan" (Sep 25th 2010, 12:54am)