You are not logged in.

1

Wednesday, February 15th 2012, 11:13pm

Philippine Navy - Order of Battle

Repository of data pertaining to the subject

2

Wednesday, February 15th 2012, 11:16pm

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1941

Northern Fleet – Headquarters Cavite, Luzon

Battlecruiser Squadron One: Presidente Aquinaldo, Mindanao

Aircraft Carrier Squadron One: Sibuyan

Cruiser Squadron Two: Tablas, Taput, Ticao and Tubbataha

Cruiser Squadron Three: Basilan, Cebu, Luzon and Negros

Destroyer Squadron Three: Aquilucho, Avoceta, Busarde, Calamon, Flamenco, Garceta, Grulla, Pardela, Piquero, Pluvial, Polluela and Serreta

Destroyer Squadron Five: Ajo, Alcatraz, Aquila, Buitron, Cardo, Gavion, Mirlo, Pagalo, Rabijunco, Zampulin, Zorzal and Colimbo *

Submarine Squadron One: Aquilon, Bolete, Dorado, Picuda, Rascasio and Roncador

Submarine Squadron Two: Calamar, Delfin, Otaria, and Sello

Submarine Squadron Three: Lenguado, Trucha; Mako, Martillo

Mine Warfare Group One: Minelayers Norte, Occidental and Norte; Minesweepers Arco, Ariete, Hielo, Humo, Niebla, Nieve, Nube, Relampago, Temerario and Tifãn; Tender Guadelupe

Service Force North: Oiler Bambu, Destroyer tenders Agachadiza and Chorlito, Repair ship Maguindanao, Hospital ship Santa Maria, Tugs Aklan, Antique and Capiz

* working up


Patrol Forces, Northern Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron One (Batan Islands): Tender Soccsksargen, torpedo boats M1 – M12

Motor Torpedo Boat Squadron Three (Mariveles, Bataan): MTB 41 – MTB 52

Local Patrol Flotilla One: Vedettes V1 – V24

Local Patrol Flotilla Two: Vedettes V25 – V48



Central Fleet – Headquarters Cebu City, Cebu

Coast Defense Squadron Two: Presidente Bonifacio, Presidente Malvar

Coast Defense Squadron Three: Dagupan, Tacloban

Aircraft Carrier Squadron Two: Linguyan

Cruiser Squadron Four: Marinduque, Biliran

Cruiser Squadron Ten: Palawan, Panay and Leyte

Destroyer Squadron One: Avestruz, Hierbuena, Menta and Solitario; Impavido, Indomito, Insidioso and Irrequieto; Albatros, Carricero, Halcon and Paino

Torpedo-boat Squadron Four: Apedillar, Arrojado, Atrevido, Audaz, Barbaridad, Bravero, Furor, Guapo, Intentona, Intrepido, Osado and Temerario

Submarine Squadron Four: Anguila, Ballena and Manta

Mine Warfare Group Two: Minelayer Dalupiri; Destroyer-Minesweepers Cormoran, Pelicano and Rabihorcado; Minesweepers Granizo, Intrepido, Lluvia, Toronado and Viento; Tender Labangon

Service Force Central: Transports Itbayat and Y'Ami, Water tanker Apayao, Tugs Bukidnon, Cotabato and Sorsogon

Unattached: Magellan


Patrol Forces, Central Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron Seven: Tender Cordillera, torpedo boats M13 – M19, vedettes V97 – V131

Local Patrol Flotilla Three: Vedettes V49 – V72



Southern Fleet – Headquarters Zamboanga City, Mindanao

Cruiser Squadron Nine: Cobrador, Poro

Destroyer Squadron Two: Bignay, Binturong, Butanding, Durian, Kagwang, Kalangay, Mabolo, Pawikan, Pilandok, Pili, Sinarapan and Tamaraw

Torpedo-boat Squadron Six: Aventurero, Bravado, Coloso, Dominante, Euforico, Furia, Guerrero, Honorable, Ingenioso, Jovial, Licencioso and Maravilloso

Mine Warfare Group Three: Minelayers Taer, Tibay, Tibayan, Tigas, Tipang and Tumibay; Tender Mambaling

Service Force South: Tugs Agusan and Lanao


Patrol Forces, Southern Sea Frontier

Local Patrol Flotilla Four: Vedettes V73 – V96



Western Patrol Force – Headquarters, Puerto Princesa, Palawan

Cruiser-Destroyer Group Twelve: Light cruiser Benguet, Destroyers Balintawak, Baelaran, Bagumbayan, Balagusan, Bilugo, Binondo, Bonawon and Buntay

Aviation Group Five: Seaplane carrier Lagonoy

Submarine Squadron Five: Tender Calabarzon, submarines Aluhaman, Anemona, Dalag, Hito, Loro and Tiburon

Minesweeper Escort Squadron One: Bataan, Cavite, Colorado, Pangasinan, Vallejo and Zambales, Isabela * and Sierra *

Fisheries Patrol Squadron One: Abejorro and Avispa; Avispón, Escarabajo, Hormiga, Mariposa, Mosca, Mosquito, Polilla and Tsetse

3

Thursday, February 16th 2012, 12:53am

[Historical] Armada de Filipinas, October 1928

1 October 1928 Fleet Disposition

Northern Fleet
HQ Manila - Contre-Almirante Wilhelm Adama

Battle Force North
-First Battle Squadron
--PD Fernando (FF) - Capitan Franco Barbaroza
--SD San Pablo - Capitan Pasqual Bastinado
-Fourth Cruiser Squadron
--CL Tubbataha - Capitan de Fragata Carlos Ruiz
--CL Tablas - Capitan de Fragata Sancho Barnes
-First Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla One
----DD Cerceta - Capitan de Fragata Ignacio Sepulveda
----DD Cigüeña - Capitan de Corbeta Alfonse Escalante
----DD Milano - Capitan de Corbeta Ricardo Cortez
---Destroyer Flotilla Two
----DD Zampullin - Capitan de Corbeta Miguel Resendo
----DD Águila - Capitan de Corbeta Luis Modesto
----DD Rabijunco - Capitan de Corbeta Esteban Rojas
-First Torpedo Squadron
--TB Prosperina - Teniente Rodlofo Cuevas
---Torpedo Flotilla One
----TB M-1 to M-4
---Torpedo Flotilla Two
----TB M-6 to M-8
---Torpedo Flotilla Three
----TB M-9 to M-12
-First Support Squadron
--AP Balabac - Capitan Juan Ortega
--AO Bambú - Capitan Antonio Azuela
--SS Tiburón - Capitan de Fragata Luis Rico

Patrol Force North
-First Patrol Squadron
--PB Avispa (F) - Capitan de Corbeta Luis del Guerro
---Gunboat Flotilla One
--- GB Pangasinan - Capitan de Corbeta Gilberto Resendo
----GB Kudarat - Capitan de Corbeta Tonio Alviso
----GB Capital - Capitan de Corbeta Hernando Carlos
---Manila Harbour Security Force
----SC Alta - Teniente Montez Villagrana
----SC Baja - Teniente Pablo Verdugo
----SC Golfo - Teniente Carlos de la Paz
----YT Aklan - Teniente Ricardo Quintana
----YT Sorsogon - Teniente Francisco Keroga
---Fisheries Patrol Flotilla One
----PB Tábano - Teniente Peralta Benitez
----PB Mosquito - Teniente Felipe Salvador
----PB Polilla - Teniente Ivan Rodreiguez
----PB Mariposa - Teniente Carlos Quintana


*************************************

Central Fleet
HQ Cebu City - Commodore Jose Yñiguez

Battle Force Central
-Fourth Battle Squadron
--PD Manila (FF) - Capitan Sebastien Vasca
-Fourth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Six
----DE Impavido - Capitan de Corbeta Jose de Corsia
---Destroyer Flotilla Seven
----DE Escabiosa - Capitan de Corbeta Carlos Romero
----DE Cardo - Capitan de Corbeta Joaquin Castenada
----DE Ajo - Capitan de Corbeta Antonio Castillo
-Third Torpedo Squadron
--TB Terror - Teniente Tomas Yorba
---Torpedo Flotilla Seven
----TB M-25 to M-28
---Torpedo Flotilla Eight
----TB M-29 to M-32
---Torpedo Flotilla Nine
----TB M-33 to M-36
---Torpedo Flotilla Ten
----TB M-37 to M-40

Patrol Force Central
-Third Patrol Squadron
--TS Magellan (F) - Capitan de Fragata Juan Cabrillo
---Gunboat Flotilla Four
----GB Nueva Ecija - Capitan de Corbeta Francisco Montez
----GB Isabela - Capitan de Corbeta Mauridio Alviso
----GB Batanes - Capitan de Corbeta Jaime Mendoza
---Cebu City Security Force
----SC Uncompahgre - Teniente Paco Perez
----SC Vista - Teniente Rodolfo Hoyos
----YT Lanao - Teniente Tauvo Crais
----YT Agusan - Teniente Esteban Gomez

Coastal Mine Warfare Force
-First Mine Warfare Squadron
--SC Punta (F) - Capitan de Fragata Armand Figueroa
---Minelayer Flotilla One
----ML Occidental - Capitan de Corbeta Felipe Arrellanos
----ML Oriental - Capitan de Corbeta Ricardo Briones
----ML Norte - Capitan de Corbeta Ricardo del Amo
---Minesweeper Flotilla Two
----MS Ariete - Teniente Carlos Urista
----MS Humo - Teniente Juan Gonzalez
----MS Nube - Teniente Ramon Castillo
----MS Temerario - Teniente Andres Basilio
----MS Arco - Teniente Nestor Vargas
---Minesweeper Flotilla Three
----MS Nieve - Teniente Jose Cornelio
----MS Tifãn - Teniente Alfredo Greco
----MS Relampago - Teniente Carlos Contreras
----MS Niebla - Teniente Marcos Estrada
----MS Hielo - Teniente Carlos Verdugo
---Minesweeper Flotilla Four
----MS Viento - Teniente Felipe Basilio
----MS Granizo - Teniente Cornelio Esperon
----MS Intrepido - Teniente Rafael Gonzales
----MS Lluvia - Teniente Sancho Mendoza
----MS Toronado - Teniente Hernando de la Hoya

****************

Western Fleet
HQ Puerto Princesca - Contre-Almirante Alejandro Pierce

Battle Force West
-Second Battle Squadron
--CDBB Dagupan (FF) - Capitan Ignacio Torres
--CDBB Tacloban - Capitan Domingo Chavez
-Second Cruiser Squadron
--CE Bugsuk - Capitan Miguel Landa
--CE Panay - Capitan de Fragata Hernando Villagrana (detached)
-Second Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Three
----DD Pelícano - Capitan de Fragata Carlos Murietta
----DD Martinete - Capitan de Corbeta Marco Greco
---Destroyer Flotilla Four
----DE Indomito - Capitan de Corbeta Gregorio Verdugo
----DE Insidioso - Capitan de Corbeta Francisco Palomares
----DE Irrequieto - Capitan de Corbeta Manuel Lopez

Patrol Force West
-Fourth Patrol Squadron
--PB Abejorro (F) - Capitan de Corbeta Pietro Murietta
---Gunboat Flotilla Two
----GB La Union - Capitan de Corbeta Luis Lorenzo
----GB Antarctica - Capitan de Corbeta Francisco Keroga
----GB Mindoro - Capitan de Corbeta Rodolfo Acosta
---Puerto Princesca Security Force
----SC Vallejo - Teniente Pedro Avila
----SC Casa - Teniente Miguel Serrano
----YT Bukidnon - Teniente Gilberto Ricendo
----YT Cotabato - Teniente Ramon Samtil
---Fisheries Patrol Flotilla Three
----PB Avispón - Teniente Miguel Keroga
----YW Apayao - Teniente Carlos Ruiz Jr

****************

Southern Fleet
HQ Davao - Contre-Almirante Miguel Francisco Keroga

Battle Force South
-Third Battle Squadron
--BC Presidente Malvar (FF) - Capitan Roberto Cain
--BC Samal - Capitan Carlos Fernandez
-First Cruiser Squadron
--CL Calayan - Capitan Arturo Toledano
--CL Durnaran - Capitan Enrique Fuentes
--CL Culion - Capitan Salvador Quintana
-Third Cruiser Squadron
--CL Taput - Capitan Carlos Martinez
-Third Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Five
----DD Halcón - Capitan de Fragata Jose Morales
---Destroyer Flotilla Eight
----DD Cormorán - Capitan de Corbeta Gregorio Segovia
----DD Alcatraz - Capitan de Corbeta Sanchez Villero
----DD Rabihorcado - Capitan de Corbeta Luis Ramone
-Second Torpedo Squadron
--TB Rayo - Teniente Estevan de la Cruz
---Torpedo Flotilla Four
----TB M-13 to M-16
---Torpedo Flotilla Five
----TB M-17 to M-20
---Torpedo Flotilla Six
----TB M-21 to M-24

Patrol Force South
-Fourth Patrol Squadron
--AP Bucas Grande (F) - Capitan de Corbeta Carlos Rivas
---Gunboat Flotilla Three
----GB Zambales - Capitan de Corbeta Ignacio de Soto
----GB Cavite - Capitan de Corbeta Miguel Roverto
----GB Bataan - Capitan de Corbeta Lazaro Hilario
---Davao Gulf Security Force
----SC Sierra - Teniente Eugenio Marcos
----SC Colorado - Teniente Rudolfo Martinez
----SC Cabo - Teniente Carlos Simeon
----SC Isla - Teniente Tomas Gregorio
----YT Cadiz - Teniente Adrian Fernandez
----YT Antique - Teniente Guerrero Montez
---Fisheries Patrol Flotilla Two
----PB Hormiga - Teniente Montez Lopez
----PB Tsetse - Teniente Javier Perez
----PB Escarabajo - Teniente Jorge Goeters
----PB Mosca - Teniente Michel Jourdain
-Second Training Squadron
--TS Ticao - Capitan de Corbeta Leonardo Montez

4

Thursday, February 16th 2012, 12:55am

[Historical] Fleets of the 'Revolution'

Note that the 'Revolutionaries' got most of their ships by capture-in-port, with a few more by mutiny. (San Pablo was the only one that 'crossed over' lock, stock and barrels.) Due to the fact that the majority of the MdF remained loyal to the Loyalist cause, the 'Reds' find themeslves quite short on crew; as of mid-November, it is believed that only San Pablo, three destroyers, and a few torpedo-boats are capable of operations, with the rest swinging 'round the hook for want of manpower...

***

Loyalist Fleet
HQ Butuan - Vice-Almirante Wilhelm Adama

Battle Force
-First Battle Squadron
--PD Fernando (FF) - Capitan Franco Barbaroza
--PD Manila - Capitan Sebastien Vasca
-Second Battle Squadron
--CDBB Dagupan (F) - Capitan Ignacio Torres
--CDBB Tacloban - Capitan Domingo Chavez
-Third Battle Squadron
--BC Presidente Malvar (F) - Capitan Roberto Cain
--BC Samal - Capitan Carlos Fernandez
-First Cruiser Squadron
--CL Calayan - Capitan Arturo Toledano
--CL Durnaran - Capitan Enrique Fuentes
--CL Culion - Capitan Salvador Quintana
-Second Cruiser Squadron
--CE Bugsuk - Capitan Miguel Landa
--CL Taput - Capitan Carlos Martinez
-Third Cruiser Squadron
--CL Tubbataha - Capitan de Fragata Carlos Ruiz
-First Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla One
----DD Cerceta - Capitan de Fragata Ignacio Sepulveda
----DD Cigüeña - Capitan de Corbeta Alfonse Escalante
----DD Milano - Capitan de Corbeta Ricardo Cortez
---Destroyer Flotilla Two
----DD Pelícano - Capitan de Fragata Carlos Murietta
----DD Halcón - Capitan de Fragata Jose Morales
----DD Martinete - Capitan de Corbeta Marco Greco
-Second Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Three
----DD Cormorán - Capitan de Corbeta Gregorio Segovia
----DD Rabihorcado - Capitan de Corbeta Luis Ramone
---Destroyer Flotilla Four
----DE Indomito - Capitan de Corbeta Gregorio Verdugo
----DE Insidioso - Capitan de Corbeta Francisco Palomares
----DE Irrequieto - Capitan de Corbeta Manuel Lopez
-First Support Squadron
--AP Balabac - Capitan Juan Ortega
--SS Tiburón - Capitan de Fragata Luis Rico

Patrol Force
-Fourth Patrol Squadron
--PB Abejorro (F) - Capitan de Corbeta Pietro Murietta
---Gunboat Flotilla Two
----GB La Union - Capitan de Corbeta Luis Lorenzo
----GB Antarctica - Capitan de Corbeta Francisco Keroga
----GB Mindoro - Capitan de Corbeta Rodolfo Acosta
---Puerto Princesca Security Force
----SC Vallejo - Teniente Pedro Avila
----SC Casa - Teniente Miguel Serrano
----YT Bukidnon - Teniente Gilberto Ricendo
----YT Cotabato - Teniente Ramon Samtil
---Fisheries Patrol Flotilla Three
----PB Avispón - Teniente Miguel Keroga
----YW Apayao - Teniente Carlos Ruiz Jr
---Gunboat Flotilla Three
----GB Zambales - Capitan de Corbeta Ignacio de Soto
----GB Cavite - Capitan de Corbeta Miguel Roverto
----GB Bataan - Capitan de Corbeta Lazaro Hilario
---Davao Gulf Security Force
----SC Sierra - Teniente Eugenio Marcos
----SC Colorado - Teniente Rudolfo Martinez
----SC Cabo - Teniente Carlos Simeon
----SC Isla - Teniente Tomas Gregorio
----YT Cadiz - Teniente Carlos Fernandez
----YT Antique - Teniente Guerrero Montez
---Fisheries Patrol Flotilla Two
----PB Hormiga - Teniente Montez Lopez
----PB Tsetse - Teniente Javier Perez
----PB Escarabajo - Teniente Jorge Goeters
----PB Mosca - Teniente Michel Jourdain
-Second Training Squadron
--TS Ticao - Capitan de Corbeta Leonardo Montez
-Second Torpedo Squadron
--TB Rayo - Teniente Estevan de la Cruz
---Torpedo Flotilla Four
----TB M-13 to M-16
---Torpedo Flotilla Five
----TB M-17 to M-20
---Torpedo Flotilla Six
----TB M-21 to M-24


****************

Revolutionary Fleet
HQ Manila - Almirante Jose Yñiguez

Battle Force
-Battle Squadron
--SD San Pablo (FF)
-Destroyer Squadron
---First Destroyer Flotilla
----DD Zampullin
----DD Águila
----DD Rabijunco
---Second Destroyer Flotilla
----DE Impavido
----DE Escabiosa
----DE Cardo
----DE Ajo
-Torpedo Squadron
--TB Prosperina
--TB Terror
---First Torpedo Flotilla
----TB M-1 to M-4
---Second Torpedo Flotilla
----TB M-5 to M-8
---Third Torpedo Flotilla
----TB M-9 to M-12
---Fourth Torpedo Flotilla
----TB M-25 to M-28
---Fifth Torpedo Flotilla
----TB M-29 to M-32
---Sixth Torpedo Flotilla
----TB M-33 to M-36
---Seventh Torpedo Flotilla
----TB M-37 to M-40
-Support Squadron
--AO Bambú

Patrol Force
-Patrol Squadron
--PB Avispa (F)
--TS Magellan
---Gunboat Flotilla
--- GB Pangasinan
----GB Nueva Ecija
----GB Kudarat
----GB Capital
----GB Isabela
----GB Batanes
---Manila Harbour Security Force
----SC Alta
----SC Baja
----SC Golfo
----YT Aklan
----YT Sorsogon
---Cebu City Security Force
----SC Uncompahgre
----SC Vista
----YT Lanao
----YT Agusan
---Fisheries Patrol Flotilla
----PB Tábano
----PB Mosquito
----PB Polilla
----PB Mariposa

Coastal Mine Warfare Force
-Mine Warfare Squadron
--SC Punta (F)
---First Minelayer Flotilla
----ML Occidental
----ML Oriental
----ML Norte
---Second Minesweeper Flotilla
----MS Ariete
----MS Humo
----MS Nube
----MS Temerario
----MS Arco
---Third Minesweeper Flotilla
----MS Nieve
----MS Tifãn
----MS Relampago
----MS Niebla
----MS Hielo
---Fourth Minesweeper Flotilla
----MS Viento
----MS Granizo
----MS Intrepido
----MS Lluvia
----MS Toronado

5

Thursday, February 16th 2012, 12:56am

[Historical] Armada de Filipinas, October 1931

1 October 1931 Fleet Disposition

Northern Fleet
HQ Manila - Vice-Almirante Wilhelm Adama

Battle Force North
-First Battle Squadron
--BC Bohol (FF) - Capitan Franco Barbaroza
--CV Sulu - Capitan Roberto Cain
-Fourth Cruiser Squadron
--CL Tubbataha - Capitan de Fragata Carlos Ruiz
-First Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla One
----DD Cerceta - Capitan de Fragata Ignacio Sepulveda
----DD Cigüeña - Capitan de Corbeta Alfonse Escalante
----DD Milano - Capitan de Corbeta Ricardo Cortez
---Destroyer Flotilla Two
----DD Albatros - Capitan de Fragata Luis Modesto
----DD Carricero - Capitan de Corbeta Alfredo Lim
----DD Paiño - Capitan de Corbeta Alberto Romulo
-First Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla One
----TB M-1 to M-4
---Torpedo Flotilla Two
----TB M-6 to M-8
---Torpedo Flotilla Three
----TB M-9 to M-12
-First Support Squadron
--AP Balabac - Capitan Juan Ortega
--AO Bambú - Capitan Antonio Azuela
--SS Tiburón - Capitan de Fragata Luis Rico
--OT Cordillera - Capitan de Fragata Edgardo Angara
--I Pacifica - Capitan de Fragata Romero Serrano - detached

Patrol Force North
-First Patrol Squadron
--PB Avispa (F) - Capitan de Corbeta Luis del Guerro
---Gunboat Flotilla One
--- GB Pangasinan - Capitan de Corbeta Gilberto Resendo
----GB Kudarat - Capitan de Corbeta Tonio Alviso
----GB Capital - Capitan de Corbeta Hernando Carlos
---Motor Boat Flotilla One
----V V-1 to V-6
---Motor Boat Flotilla Two
----V V-7 to V-12
---Motor Boat Flotilla Three
----V V-13 to V-18
---Motor Boat Flotilla Thirteen
----V V-73 to V-78
---Motor Boat Flotilla Fourteen
----V V-79 to V-84
---Motor Boat Flotilla Fifteen
----V V-85 to V-90
---Manila Harbour Security Force
----SC Alta - Teniente Montez Villagrana
----SC Baja - Teniente Pablo Verdugo
----SC Golfo - Teniente Carlos de la Paz
----YT Aklan - Teniente Ricardo Quintana
----YT Sorsogon - Teniente Francisco Keroga
---Fisheries Patrol Flotilla One
----PB Tábano - Teniente Peralta Benitez
----PB Mosquito - Teniente Felipe Salvador
----PB Polilla - Teniente Ivan Rodreiguez
----PB Mariposa - Teniente Carlos Quintana


*************************************

Central Fleet
HQ Cebu City - Contre-Almirante Carlos Fernandez

Battle Force Central
-Fourth Battle Squadron
--PD Fernando (FF) - Capitan Miguel Resendo
-Fourth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Six
----DE Impavido - Capitan de Corbeta Jose de Corsia
----DE Ajo - Capitan de Corbeta Antonio Castillo
---Destroyer Flotilla Seven
----DE Escabiosa - Capitan de Corbeta Carlos Romero
----DE Cardo - Capitan de Corbeta Joaquin Castenada
-Third Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Seven
----TB M-25 to M-28
---Torpedo Flotilla Eight
----TB M-29 to M-32
---Torpedo Flotilla Nine
----TB M-33 to M-36
---Torpedo Flotilla Ten
----TB M-37 to M-40
-Second Support Squadron
--AP Itbayat - Capitan Ariel Querubin
--AP Y'Ami - Capitan Pánfilo Lacson
--OD Chorlito - Capitan Justiniano Montano

Patrol Force Central
-Third Patrol Squadron
--TS Magellan (F) - Capitan de Fragata Juan Cabrillo
---Gunboat Flotilla Four
----GB Nueva Ecija - Capitan de Corbeta Francisco Montez
----GB Isabela - Capitan de Corbeta Mauridio Alviso
----GB Batanes - Capitan de Corbeta Jaime Mendoza
---Motor Boat Flotilla Four
----V V-19 to V-24
---Motor Boat Flotilla Five
----V V-25 to V-30
---Motor Boat Flotilla Six
----V V-31 to V-36
---Motor Boat Flotilla Sixteen
----V V-91 to V-96
---Motor Boat Flotilla Seventeen
----V V-97 to V-102
---Motor Boat Flotilla Eighteen
----V V-103 to V-108
---Cebu City Security Force
----SC Uncompahgre - Teniente Paco Perez
----SC Vista - Teniente Rodolfo Hoyos
----YT Lanao - Teniente Tauvo Crais
----YT Agusan - Teniente Esteban Gomez

Mine Warfare Force Central
-First Mine Warfare Squadron
--SC Punta (F) - Capitan de Fragata Armand Figueroa
---Minelayer Flotilla One
----ML Occidental - Capitan de Corbeta Felipe Arrellanos
----ML Oriental - Capitan de Corbeta Ricardo Briones
----ML Norte - Capitan de Corbeta Ricardo del Amo
---Minesweeper Flotilla One
----MS Ariete - Teniente Carlos Urista
----MS Humo - Teniente Juan Gonzalez
----MS Nube - Teniente Ramon Castillo
----MS Temerario - Teniente Andres Basilio
----MS Arco - Teniente Nestor Vargas
---Minesweeper Flotilla Two
----MS Nieve - Teniente Jose Cornelio
----MS Tifãn - Teniente Alfredo Greco
----MS Relampago - Teniente Carlos Contreras
----MS Niebla - Teniente Marcos Estrada
----MS Hielo - Teniente Carlos Verdugo

Submarine Force
-First Submarine Squadron
---Submarine Flotilla One
----SS Rémora - Capitan de Corbeta Teodoro Casiño
----SS Manta - Capitan de Corbeta Rafael Mariano
----SS Anguila - Capitan de Corbeta Satur Ocampo
----SS Ballena - Capitan de Corbeta Eduardo Villanueva

****************

Western Fleet
HQ Puerto Princesca - Contre-Almirante Alejandro Pierce

Battle Force West
-Second Battle Squadron
--CDBB Dagupan (FF) - Capitan Ignacio Torres
--CDBB Tacloban - Capitan Domingo Chavez
-Second Cruiser Squadron
--CE Bugsuk - Capitan Miguel Landa
--CE Jomalig - Capitan Sebastien Vasca
-Second Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Three
----(to be replenished)
---Destroyer Flotilla Four
----DE Indomito - Capitan de Corbeta Gregorio Verdugo
----DE Insidioso - Capitan de Corbeta Francisco Palomares
----DE Irrequieto - Capitan de Corbeta Manuel Lopez
-Third Support Squadron
--OD Agachadiza - Capitan Francisco Tatad

Patrol Force West
-Fourth Patrol Squadron
--PB Abejorro (F) - Capitan de Corbeta Pietro Murietta
---Gunboat Flotilla Two
----GB La Union - Capitan de Corbeta Luis Lorenzo
----GB Antarctica - Capitan de Corbeta Francisco Keroga
----GB Mindoro - Capitan de Corbeta Rodolfo Acosta
---Motor Boat Flotilla Seven
----V V-37 to V-42
---Motor Boat Flotilla Eight
----V V-43 to V-48
---Motor Boat Flotilla Nine
----V V-49 to V-54
---Motor Boat Flotilla Nineteen
----V V-109 to V-114
---Motor Boat Flotilla Twenty
----V V-115 to V-120
---Puerto Princesca Security Force
----SC Vallejo - Teniente Pedro Avila
----SC Casa - Teniente Miguel Serrano
----YT Bukidnon - Teniente Gilberto Ricendo
----YT Cotabato - Teniente Ramon Samtil
---Fisheries Patrol Flotilla Three
----PB Avispón - Teniente Miguel Keroga
----YW Apayao - Teniente Carlos Ruiz Jr

****************

Southern Fleet
HQ Davao - Contre-Almirante Miguel Francisco Keroga

Battle Force South
-Third Battle Squadron
--BC Samal - Capitan Isoruku Yamamoto (SATSUMA exchange program)
-First Cruiser Squadron
--CL Calayan - Capitan Arturo Toledano
--CL Durnaran - Capitan Enrique Fuentes
--CL Culion - Capitan Salvador Quintana
-Third Cruiser Squadron
--CL Taput - Capitan Carlos Martinez
-Third Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Five
----DD Halcón - Capitan de Fragata Jose Morales
----DD Codorniz - Capitan de Corbeta Esteban Rojas
----DD Colimbo - Capitan de Corbeta Sanchez Villero
---Destroyer Flotilla Eight
----(to be replenished)
-Second Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Four
----TB M-13 to M-16
---Torpedo Flotilla Five
----TB M-17 to M-20
---Torpedo Flotilla Six
----TB M-21 to M-24
-Fourth Support Squadron
--OT Soccsksargen - Capitan Arturo Tolentino
--N Santa Maria - Capitan Juan Arroyo
--RR Maguindanao - Capitan de Corbeta Estevan de la Cruz

Patrol Force South
-Fourth Patrol Squadron
--CM Dalupiri (F) - Capitan de Fragata Sancho Barnes
---Gunboat Flotilla Three
----GB Zambales - Capitan de Corbeta Ignacio de Soto
----GB Cavite - Capitan de Corbeta Miguel Roverto
----GB Bataan - Capitan de Corbeta Lazaro Hilario
---Motor Boat Flotilla Ten
----V V-55 to V-60
---Motor Boat Flotilla Eleven
----V V-61 to V-66
---Motor Boat Flotilla Twelve
----V V-67 to V-72
---Davao Gulf Security Force
----SC Sierra - Teniente Eugenio Marcos
----SC Colorado - Teniente Rudolfo Martinez
----SC Cabo - Teniente Carlos Simeon
----SC Isla - Teniente Tomas Gregorio
----YT Capiz - Teniente Adrian Fernandez
----YT Antique - Teniente Guerrero Montez
---Fisheries Patrol Flotilla Two
----PB Hormiga - Teniente Montez Lopez
----PB Tsetse - Teniente Javier Perez
----PB Escarabajo - Teniente Jorge Goeters
----PB Mosca - Teniente Michel Jourdain
-Second Training Squadron
--TS Ticao - Capitan de Corbeta Leonardo Montez

Mine Warfare Force South
-Second Mine Warfare Squadron
---Minelayer Flotilla Two
----DM Rabihorcado - Capitan de Corbeta Luis Ramone
----DM Pelícano - Capitan de Fragata Carlos Murietta
----DM Cormorán - Capitan de Corbeta Gregorio Segovia
----DM Martinete - Capitan de Corbeta Marco Greco
---Minesweeper Flotilla Three
----MS Viento - Teniente Felipe Basilio
----MS Granizo - Teniente Cornelio Esperon
----MS Intrepido - Teniente Rafael Gonzales
----MS Lluvia - Teniente Sancho Mendoza
----MS Toronado - Teniente Hernando de la Hoya

6

Thursday, February 16th 2012, 12:58am

[Historical] Armada de Filipinas, October 1935

1 October 1935 Fleet Disposition

Northern Fleet
HQ Manila

Battle Force North
-First Battle Squadron
--PD Fernando (FF)
-Fourth Cruiser Squadron
--CL Coron
-First Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla One
----DD Cerceta
----DD Paiño
----DD Milano
---Destroyer Flotilla Two
----DD Cigueña
----DD Codorniz
----DD Colimbo
-First Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla One
----TB M-1 to M-4
---Torpedo Flotilla Two
----TB M-6 to M-8
---Torpedo Flotilla Three
----TB M-9 to M-12
-First Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla One
---- V1 to V12
--Motor Boat Flotilla Two
---- V13 to V24
--Motor Boat Flotilla Three
---- V25 to V36
--Motor Boat Flotilla Four
---- V37 to V48
-Third Submarine Squadron
--Third Submarine Flotilla
----SS Trucha
----SS Lenguado
-First Support Squadron
--AP Balabac
--AP Itbayat
--AP YýAmi
--WT Apayao
--BH Santa Maria
--RR Maguindanao
--AO Bambú
--OD Chorlito
-First Training Squadron
--TS Magellan

Patrol Force North
-First Patrol Squadron
--PB Avispa (F)
---Gunboat Flotilla One
--- GB Pangasinan
----GB Kudarat
---Manila Harbour Security Force
----SC Alta
----SC Baja
----SC Golfo
----YT Aklan
----YT Sorsogon
---Fisheries Patrol Flotilla One
----PB Tábano
----PB Mosquito
----PB Polilla
----PB Mariposa


**********************************

Central Fleet
HQ Cebu City

Battle Force Central
-Fourth Battle Squadron
--CDBB Panabo (FF)
-Fourth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Six
----DE Impavido
----DE Indomito
----DE Insidioso
----DE Irrequieto
---Destroyer Flotilla Seven
----DE Escabiosa
----DE Cardo
----DE Ajo
-Third Torpedo Squadron
--DD Martinete
---Torpedo Flotilla Seven
----TB T-4 Audaz
----TB T-5 Osado
----TB T-6 Furor
----TB T-7 Atrevido
----Torpedo Flotilla Eight
----TB T-8 Bravero
----TB T-9 Intrepido
----TB T-10 Guapo
----TB T-11 Apedillar
--Torpedo Flotilla Six
----TB T-12 Arrojado
----TB T-13 Temerario
----TB T-14 Barbaridad
----TB T-15 Intentona
-Second Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Five
---- V49 to V60
--Motor Boat Flotilla Six
---- V61 to V72
--Motor Boat Flotilla Seven
---- V73 to V84
--Motor Boat Flotilla Eight
---- V85 to V96

Patrol Force Central
-Third Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Four
----GB Nueva Ecija
----GB Isabela
----GB Batanes
---Cebu City Security Force
----SC Uncompahgre
----SC Vista
----YT Lanao
----YT Agusan

Coastal Mine Warfare Force
-First Mine Warfare Squadron
--SC Punta
---Minelayer Flotilla One
----ML Occidental
----ML Oriental
----ML Norte
---Minesweeper Flotilla One
----MS Ariete
----MS Humo
----MS Nube
----MS Temerario
----MS Arco
---Minesweeper Flotilla Two
----MS Nieve
----MS Tifãn
----MS Relampago
----MS Niebla
----MS Hielo
---Minesweeper Flotilla Three
----MS Viento
----MS Granizo
----MS Intrepido
----MS Lluvia
----MS Toronado
-Second Mine Warfare Squadron
--CM Dalupiri
---Minesweeper Flotilla Four
----MS Rabihorcado
----MS Pelicano
----MS Cormoran
---Minesweeper Flotilla Five
----MS Pagalo
----MS Gavion
----MS Charran
----MS Fumarel
---Minelayer Flotilla Two
----CM Agbayani
----CM Agpalo
-Second Support Squadron
--OM Visayas
--OM Kalatungan
--OM Compostela
--OT Soccsksargen

****************

Western Fleet
HQ Puerto Princesca

Battle Force West
-Second Battle Squadron
--CDBB Dagupan (FF)
--CDBB Tacloban
-First Cruiser Squadron
--CE Bugsuk
--CE Jomalig
-Second Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Three
----DD Albatros
----DD Halcon
----DD Carricero
---Destroyer Flotilla Four
----DD Polluela
----DD Calamon
----DD Grulla
-First Submarine Squadron
--First Submarine Flotilla
----SS Remora
----SS Manta
----SS Anguila
----SS Ballena
Patrol Force West
-Fourth Patrol Squadron
--PB Abejorro (F)
---Gunboat Flotilla Two
----GB La Union
----GB Antarctica
----GB Mindoro
---Puerto Princesca Security Force
----SC Vallejo
----SC Casa
----YT Bukidnon
----YT Cotabato
---Fisheries Patrol Flotilla Three
----PB Avispón
----YW Apayao

****************

Southern Fleet
HQ Davao

Battle Force South
-Third Battle Squadron
--BC Bohol (FF)
--BC Samal
-Second Cruiser Squadron
--CL Calayan
--CL Durnaran
--CL Culion
-Third Cruiser Squadron
--C Negros
--C Basilan
-Fifth Cruiser Squadron
--CL Tawitawi
--CL Biliran
-First Aviation Squadron
--First Aviation Flotilla
---H1 Lagonoy
--Second Aviation Flotilla
---CV Sulu
-Third Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Five
----DD Piquero
----DD Garceta
----DD Flamenco
---Destroyer Flotilla Eight
----DD Serreta
----DD Aguilucho
----DD Busardo
---Destroyer Flotilla Nine
----DD Avoceta
----DD Pluvial
----DD Pardela
-Second Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Four
----TB M-13 to M-16
---Torpedo Flotilla Five
----TB M-17 to M-19
-Third Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Nine
---- V97 to V108
--Motor Boat Flotilla Ten
---- V109 to V120
--Motor Boat Flotilla Eleven
---- V121 to V-131
-Second Submarine Squadron
--Second Submarine Flotilla
----SS Delfin
----SS Sello
----SS Calamar
----SS Otaria
-Fourth Submarine Squadron
--Fourth Submarine Flotilla
----SS Agulon
----SS Rascacio
----SS Dorado
--Fifth Submarine Flotilla
----SS Bolete
----SS Roncador
----SS Picuda
--Six Submarine Flotilla
----SS Mero
----SS Marlin
----SS Barracuda
-Third Support Squadron
--OD Agachadiza
--OT Cordillera
--OS Calabazon
Patrol Force South
-Fourth Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Three
----GB Zambales
----GB Cavite
----GB Bataan
---Davao Gulf Security Force
----SC Sierra
----SC Colorado
----SC Cabo
----SC Isla
----YT Cadiz
----YT Antique
---Fisheries Patrol Flotilla Two
----PB Hormiga
----PB Tsetse
----PB Escarabajo
----PB Mosca
-Second Training Squadron
--TS X1
--Polar Exploration Command
-- I-5 Pacifica

7

Thursday, February 16th 2012, 12:59am

[Historical] Armada de Filipinas, July 1938

1 July 1938 Fleet Disposition


Northern Fleet
HQ Manila
Battle Force North
-Fourth Cruiser Squadron
--CA Cebu (FF)
--CA Luzon
-First Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla One
----DD Cerceta
----DD Paiño
----DD Milano
---Destroyer Flotilla Two
----DD Cigueña
----DD Codorniz
----DD Colimbo
-First Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla One
----TB M-1 to M-4
---Torpedo Flotilla Two
----TB M-6 to M-8
---Torpedo Flotilla Three
----TB M-9 to M-12
-First Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla One
---- V1 to V12
--Motor Boat Flotilla Two
---- V13 to V24
--Motor Boat Flotilla Three
---- V25 to V36
--Motor Boat Flotilla Four
---- V37 to V48
-Third Submarine Squadron
--Third Submarine Flotilla
----SS Trucha
----SS Lenguado
-First Support Squadron
--AP Balabac
--AP Itbayat
--AP YýAmi
--WT Apayao
--BH Santa Maria
--RR Maguindanao
--AO Bambú
--OD Chorlito
-First Training Squadron
--TS Magellan

Patrol Force North
-First Patrol Squadron
--PB Avispa (F)
---Gunboat Flotilla One
--- GB Pangasinan
----GB Kudarat
---Manila Harbour Security Force
----SC Alta
----SC Baja
----SC Golfo
----YT Aklan
----YT Sorsogon
---Fisheries Patrol Flotilla One
----PB Tábano
----PB Mosquito
----PB Polilla
----PB Mariposa


**********************************

Central Fleet
HQ Cebu City

Battle Force Central
-Fourth Battle Squadron
--CE Marinduque (FF)
-Fourth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Six
----DE Impavido
----DE Indomito
----DE Insidioso
----DE Irrequieto
---Destroyer Flotilla Seven
----DE Escabiosa
----DE Cardo
----DE Ajo
---Destroyer Flotilla Ten
----DE Solitario
----DE Avestruz
----DE Hierbabuena
----DE Menta
-Third Torpedo Squadron
--DD Martinete
---Torpedo Flotilla Seven
----TB T-4 Audaz
----TB T-5 Osado
----TB T-6 Furor
----TB T-7 Atrevido
----Torpedo Flotilla Eight
----TB T-8 Bravero
----TB T-9 Intrepido
----TB T-10 Guapo
----TB T-11 Apedillar
--Torpedo Flotilla Six
----TB T-12 Arrojado
----TB T-13 Temerario
----TB T-14 Barbaridad
----TB T-15 Intentona
-Second Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Five
---- V49 to V60
--Motor Boat Flotilla Six
---- V61 to V72
--Motor Boat Flotilla Seven
---- V73 to V84
--Motor Boat Flotilla Eight
---- V85 to V96
Patrol Force Central
-Third Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Four
----GB Nueva Ecija
----GB Isabela
----GB Batanes
---Cebu City Security Force
----SC Uncompahgre
----SC Vista
----YT Lanao
----YT Agusan

Coastal Mine Warfare Force
-First Mine Warfare Squadron
--SC Punta
---Minelayer Flotilla One
----ML Occidental
----ML Oriental
----ML Norte
---Minesweeper Flotilla One
----MS Ariete
----MS Humo
----MS Nube
----MS Temerario
----MS Arco
---Minesweeper Flotilla Two
----MS Nieve
----MS Tifãn
----MS Relampago
----MS Niebla
----MS Hielo
---Minesweeper Flotilla Three
----MS Viento
----MS Granizo
----MS Intrepido
----MS Lluvia
----MS Toronado
-Second Mine Warfare Squadron
--CM Dalupiri
---Minesweeper Flotilla Four
----MS Rabihorcado
----MS Pelicano
----MS Cormoran
---Minesweeper Flotilla Five
----MS Pagalo
----MS Gavion
----MS Charran
----MS Fumarel
---Minelayer Flotilla Two
----CM Agbayani
----CM Agpalo
---Minelayer Flotilla Three
----ML Tipang
----ML Tigas
----ML Tibay
---Minelayer Flotilla Four
----ML Taer
----ML Tibayan
----ML Tumibay
-Second Support Squadron
--OM Visayas
--OM Kalatungan
--OM Compostela
--OT Soccsksargen

****************

Western Fleet
HQ Puerto Princesca

Battle Force West
-Second Battle Squadron
--CDBB Dagupan (FF)
--CDBB Tacloban
-First Cruiser Squadron
--CE Bugsuk
--CE Jomalig
-Nine Cruiser Squadron
--CL Poro
--CL Cobrador
-Second Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Three
----DD Albatros
----DD Halcon
----DD Carricero
---Destroyer Flotilla Four
----DD Polluela
----DD Calamon
----DD Grulla
-FourthTorpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Nine
----TB T-16 Aventurero
----TB T-17 Bravado
----TB T-18 Coloso
----TB T-19 Dominante
----Torpedo Flotilla Ten
----TB T-21 Euforico
----TB T-22 Furia
----TB T-23 Guerrero
----TB T-24 Honorable
--Torpedo Flotilla Eleven
----TB T-25 Ingenioso
----TB T-26 Jovial
----TB T-27 Licencioso
----TB T-28 Maravilloso
-First Submarine Squadron
--First Submarine Flotilla
----SS Remora
----SS Manta
----SS Anguila
----SS Ballena
Patrol Force West
-Fourth Patrol Squadron
--PB Abejorro (F)
---Gunboat Flotilla Two
----GB La Union
----GB Antarctica
----GB Mindoro
---Puerto Princesca Security Force
----SC Vallejo
----SC Casa
----YT Bukidnon
----YT Cotabato
---Fisheries Patrol Flotilla Three
----PB Avispón
----YW Apayao

****************

Southern Fleet
HQ Davao
Battle Force South
-First Battle Squadron
--BC Mindanao
-Third Battle Squadron
--BC Bohol (FF)
--BC Samal
-Second Cruiser Squadron
--CL Calayan
--CL Durnaran
--CL Culion
-Third Cruiser Squadron
--C Negros
--C Basilan
-Fifth Cruiser Squadron
--CL Tawitawi
--CL Biliran
-Six Cruiser Squadron
--CL Masbate
--CL Mindoro
-Seven Cruiser Squadron
--CL Taput
--CL Biliran
-Eight Cruiser Squadron
--CL Tablas
--CL Tubbataha
-First Aviation Squadron
--First Aviation Flotilla
---H1 Lagonoy
--Second Aviation Flotilla
---CV Sulu
-Second Aviation Squadron
--Third Aviation Flotilla
---CV Sibuyan
--Fourth Aviation Flotilla
---CVL Linguyen
-Third Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Five
----DD Piquero
----DD Garceta
----DD Flamenco
---Destroyer Flotilla Eight
----DD Serreta
----DD Aguilucho
----DD Busardo
---Destroyer Flotilla Nine
----DD Avoceta
----DD Pluvial
----DD Pardela
-Second Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Four
----TB M-13 to M-16
---Torpedo Flotilla Five
----TB M-17 to M-19
-Third Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Nine
---- V97 to V108
--Motor Boat Flotilla Ten
---- V109 to V120
--Motor Boat Flotilla Eleven
---- V121 to V-131
-Second Submarine Squadron
--Second Submarine Flotilla
----SS Delfin
----SS Sello
----SS Calamar
----SS Otaria
-Fourth Submarine Squadron
--Fourth Submarine Flotilla
----SS Agulon
----SS Rascacio
----SS Dorado
--Fifth Submarine Flotilla
----SS Bolete
----SS Roncador
----SS Picuda
--Six Submarine Flotilla
----SS Mero
----SS Marlin
----SS Barracuda
-Third Support Squadron
--OD Agachadiza
--OT Cordillera
--OS Calabazon
Patrol Force South
-Fourth Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Three
----GB Zambales
----GB Cavite
----GB Bataan
---Davao Gulf Security Force
----SC Sierra
----SC Colorado
----SC Cabo
----SC Isla
----YT Cadiz
----YT Antique
---Fisheries Patrol Flotilla Two
----PB Hormiga
----PB Tsetse
----PB Escarabajo
----PB Mosca
-Second Training Squadron
--TS X1
--Polar Exploration Command
-- I-5 Pacifica

8

Thursday, February 16th 2012, 1:00am

[Historical] Armada de Filipinas, December 1939

31 December 1939 Fleet Disposition


Northern Fleet
HQ Manila
Battle Force North
-Fourth Cruiser Squadron
--CA Cebu (FF)
--CA Luzon
-Ninth Cruiser Squadron
--CL Coron
--CL Calayan
-First Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla One
----DD Cerceta
----DD Paiño
----DD Milano
---Destroyer Flotilla Two
----DD Cigueña
----DD Codorniz
----DD Colimbo
-First Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla One
----TB M-1 to M-4
---Torpedo Flotilla Two
----TB M-6 to M-8
---Torpedo Flotilla Three
----TB M-9 to M-12
-First Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla One
---- V1 to V12
--Motor Boat Flotilla Two
---- V13 to V24
--Motor Boat Flotilla Three
---- V25 to V36
--Motor Boat Flotilla Four
---- V37 to V48
-Third Submarine Squadron
--Third Submarine Flotilla
----SS Trucha
----SS Lenguado
-First Support Squadron
--AP Balabac
--AP Itbayat
--AP YýAmi
--WT Apayao
--BH Santa Maria
--RR Maguindanao
--AO Bambú
--OD Chorlito
-First Training Squadron
--TS Magellan

Patrol Force North
-First Patrol Squadron
--PB Avispa (F)
---Gunboat Flotilla One
--- GB Pangasinan
----GB Kudarat
---Manila Harbour Security Force
----SC Alta
----SC Baja
----SC Golfo
----YT Aklan
----YT Sorsogon
---Fisheries Patrol Flotilla One
----PB Tábano
----PB Mosquito
----PB Polilla
----PB Mariposa


**********************************

Central Fleet
HQ Cebu City

Battle Force Central
-Fourth Battle Squadron
--CE Marinduque (FF)
-Tenth Cruiser Squadron
--CL Palawan
--CL XXXX
--CL XXXX
-Fourth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Six
----DE Impavido
----DE Indomito
----DE Insidioso
----DE Irrequieto
---Destroyer Flotilla Ten
----DE Solitario
----DE Avestruz
----DE Hierbabuena
----DE Menta
-Third Torpedo Squadron
--DD Martinete
---Torpedo Flotilla Seven
----TB T-4 Audaz
----TB T-5 Osado
----TB T-6 Furor
----TB T-7 Atrevido
----Torpedo Flotilla Eight
----TB T-8 Bravero
----TB T-9 Intrepido
----TB T-10 Guapo
----TB T-11 Apedillar
--Torpedo Flotilla Six
----TB T-12 Arrojado
----TB T-13 Temerario
----TB T-14 Barbaridad
----TB T-15 Intentona
-Second Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Five
---- V49 to V60
--Motor Boat Flotilla Six
---- V61 to V72
--Motor Boat Flotilla Seven
---- V73 to V84
--Motor Boat Flotilla Eight
---- V85 to V96
Patrol Force Central
-Third Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Four
----GB Nueva Ecija
----GB Isabela
----GB Batanes
---Cebu City Security Force
----SC Uncompahgre
----SC Vista
----YT Lanao
----YT Agusan

Coastal Mine Warfare Force
-First Mine Warfare Squadron
--SC Punta
---Minelayer Flotilla One
----ML Occidental
----ML Oriental
----ML Norte
---Minesweeper Flotilla One
----MS Ariete
----MS Humo
----MS Nube
----MS Temerario
----MS Arco
---Minesweeper Flotilla Two
----MS Nieve
----MS Tifãn
----MS Relampago
----MS Niebla
----MS Hielo
---Minesweeper Flotilla Three
----MS Viento
----MS Granizo
----MS Intrepido
----MS Lluvia
----MS Toronado
-Second Mine Warfare Squadron
--CM Dalupiri
---Minesweeper Flotilla Four
----MS Rabihorcado
----MS Pelicano
----MS Cormoran
---Minesweeper Flotilla Five
----vacant
---Minelayer Flotilla Two
----CM Agbayani
----CM Agpalo
---Minelayer Flotilla Three
----ML Tipang
----ML Tigas
----ML Tibay
---Minelayer Flotilla Four
----ML Taer
----ML Tibayan
----ML Tumibay
-Second Support Squadron
--OM Visayas
--OM Kalatungan
--OM Compostela
--OT Soccsksargen

****************

Western Fleet
HQ Puerto Princesca

Battle Force West
-Second Battle Squadron
--CDBB Dagupan (FF)
--CDBB Tacloban
-First Cruiser Squadron
--CE Bugsuk
--CE Jomalig
-Nine Cruiser Squadron
--CL Poro
--CL Cobrador
-Second Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Three
----DD Albatros
----DD Halcon
----DD Carricero
---Destroyer Flotilla Four
----DD Polluela
----DD Calamon
----DD Grulla
-Fourth Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Nine
----TB T-16 Aventurero
----TB T-17 Bravado
----TB T-18 Coloso
----TB T-19 Dominante
----Torpedo Flotilla Ten
----TB T-21 Euforico
----TB T-22 Furia
----TB T-23 Guerrero
----TB T-24 Honorable
--Torpedo Flotilla Eleven
----TB T-25 Ingenioso
----TB T-26 Jovial
----TB T-27 Licencioso
----TB T-28 Maravilloso
-First Submarine Squadron
--First Submarine Flotilla
----SS Remora
----SS Manta
----SS Anguila
----SS Ballena
-Fifth Submarine Squadron
--Seventh Submarine Flotilla
----SS Hito
----SS Loro
----SS Tiburon
--Eighth Submarine Flotilla
----SS Anemona
----SS Alumahan
----SS Dalag
Patrol Force West
-Fourth Patrol Squadron
--PB Abejorro (F)
---Gunboat Flotilla Two
----GB La Union
----GB Antarctica
----GB Mindoro
---Puerto Princesca Security Force
----SC Vallejo
----SC Casa
----YT Bukidnon
----YT Cotabato
---Fisheries Patrol Flotilla Three
----PB Avispón
----YW Apayao

****************

Southern Fleet
HQ Davao
Battle Force South
-First Battle Squadron
--BC Mindanao
-Third Battle Squadron
--BC Bohol (FF)
--BC Samal
-Second Cruiser Squadron
--CL Durnaran
--CL Culion
-Third Cruiser Squadron
--C Negros
--C Basilan
-Fifth Cruiser Squadron
--CL Tawitawi
--CL Biliran
-Six Cruiser Squadron
--CL Masbate
--CL Mindoro
-Seven Cruiser Squadron
--CL Taput
--CL Biliran
-Eight Cruiser Squadron
--CL Tablas
--CL Tubbataha
-First Aviation Squadron
--First Aviation Flotilla
---H1 Lagonoy
--Second Aviation Flotilla
---CV Sulu
-Second Aviation Squadron
--Third Aviation Flotilla
---CV Sibuyan
--Fourth Aviation Flotilla
---CVL Linguyen
-Third Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Five
----DD Piquero
----DD Garceta
----DD Flamenco
---Destroyer Flotilla Eight
----DD Serreta
----DD Aguilucho
----DD Busardo
---Destroyer Flotilla Nine
----DD Avoceta
----DD Pluvial
----DD Pardela
-Fifth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Seven
----DD Ajo
----DD Cardo
----DD Aguila
---Destroyer Flotilla Ten
----DD Alcatraz
----DD Zampullin
----DD Rabijunco
---Destroyer Flotilla Eleven
----DD XXXX
----DD XXXX
----DD XXXX
-Second Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Four
----TB M-13 to M-16
---Torpedo Flotilla Five
----TB M-17 to M-19
-Third Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Nine
---- V97 to V108
--Motor Boat Flotilla Ten
---- V109 to V120
--Motor Boat Flotilla Eleven
---- V121 to V-131
-Second Submarine Squadron
--Second Submarine Flotilla
----SS Delfin
----SS Sello
----SS Calamar
----SS Otaria
-Fourth Submarine Squadron
--Fourth Submarine Flotilla
----SS Agulon
----SS Rascacio
----SS Dorado
--Fifth Submarine Flotilla
----SS Bolete
----SS Roncador
----SS Picuda
--Six Submarine Flotilla
----SS Mero
----SS Marlin
----SS Barracuda
-Third Support Squadron
--OD Agachadiza
--OT Cordillera
--OS Calabazon
Patrol Force South
-Fourth Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Three
----GB Zambales
----GB Cavite
----GB Bataan
---Davao Gulf Security Force
----SC Sierra
----SC Colorado
----SC Cabo
----SC Isla
----YT Cadiz
----YT Antique
---Fisheries Patrol Flotilla Two
----PB Hormiga
----PB Tsetse
----PB Escarabajo
----PB Mosca
-Second Training Squadron
--TS X1
--Polar Exploration Command
-- I-5 Pacifica

9

Thursday, February 16th 2012, 1:00am

[Historical] Armada de Filipinas, October 1940

16th October 1940 Fleet Disposition


Northern Fleet
HQ Manila
-Battle Force North
-Fifth Battle Squadron
--CDBB Presidente Bonifacio (FF) *
-Fourth Cruiser Squadron (detached to Southern Fleet)
--CA Cebu
--CA Luzon
-Ninth Cruiser Squadron *
--CL Coron
--CL Calayan
-First Destroyer Squadron *
---Destroyer Flotilla One
----DD Cerceta
----DD Paiño
----DD Milano
---Destroyer Flotilla Two
----DD Cigueña
----DD Codorniz
----DD Colimbo
-First Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla One
----TB M-1 to M-4
---Torpedo Flotilla Two
----TB M-6 to M-8
---Torpedo Flotilla Three
----TB M-9 to M-12
-First Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla One
---- V1 to V12
--Motor Boat Flotilla Two
---- V13 to V24
--Motor Boat Flotilla Three
---- V25 to V36
--Motor Boat Flotilla Four
---- V37 to V48
-Third Submarine Squadron
--Third Submarine Flotilla
----SS Trucha
----SS Lenguado
-First Support Squadron
--AP Balabac
--AP Itbayat
--AP YýAmi
--WT Apayao
--BH Santa Maria
--RR Maguindanao
--AO Bambú
--OD Chorlito
-First Training Squadron
--TS Magellan

Patrol Force North
-First Patrol Squadron
--PB Avispa (F)
---Gunboat Flotilla One
--- GB Pangasinan
----GB Kudarat
---Manila Harbour Security Force
----SC Alta
----SC Baja
----SC Golfo
----YT Aklan
----YT Sorsogon
---Fisheries Patrol Flotilla One
----PB Tábano (lost by gunfire Aug 1940)
----PB Mosquito
----PB Polilla
----PB Mariposa


**********************************

Central Fleet
HQ Cebu City

Battle Force Central
-Fourth Battle Squadron
--CE Marinduque (FF)
-Tenth Cruiser Squadron
--CL Palawan
--CL Leyte
--CL Panay
-Fourth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Six
----DE Impavido
----DE Indomito
----DE Insidioso
----DE Irrequieto
---Destroyer Flotilla Ten
----DE Solitario
----DE Avestruz
----DE Hierbabuena
----DE Menta
-Third Torpedo Squadron
--DD Martinete
---Torpedo Flotilla Seven
----TB T-4 Audaz
----TB T-5 Osado
----TB T-6 Furor
----TB T-7 Atrevido
----Torpedo Flotilla Eight
----TB T-8 Bravero
----TB T-9 Intrepido
----TB T-10 Guapo
----TB T-11 Apedillar
--Torpedo Flotilla Six
----TB T-12 Arrojado
----TB T-13 Temerario
----TB T-14 Barbaridad
----TB T-15 Intentona
-Second Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Five
---- V49 to V60
--Motor Boat Flotilla Six
---- V61 to V72
--Motor Boat Flotilla Seven
---- V73 to V84
--Motor Boat Flotilla Eight
---- V85 to V96
Patrol Force Central
-Third Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Four
----GB Nueva Ecija
----GB Isabela
----GB Batanes
---Cebu City Security Force
----SC Uncompahgre
----SC Vista
----YT Lanao
----YT Agusan

Coastal Mine Warfare Force
-First Mine Warfare Squadron
--SC Punta
---Minelayer Flotilla One
----ML Occidental
----ML Oriental
----ML Norte
---Minesweeper Flotilla One
----MS Ariete
----MS Humo
----MS Nube
----MS Temerario
----MS Arco
---Minesweeper Flotilla Two
----MS Nieve
----MS Tifãn
----MS Relampago
----MS Niebla
----MS Hielo
---Minesweeper Flotilla Three
----MS Viento
----MS Granizo
----MS Intrepido
----MS Lluvia
----MS Toronado
-Second Mine Warfare Squadron
--CM Dalupiri
---Minesweeper Flotilla Four
----MS Rabihorcado
----MS Pelicano
----MS Cormoran
---Minesweeper Flotilla Five
----vacant
---Minelayer Flotilla Two
----CM Agbayani
----CM Agpalo
---Minelayer Flotilla Three
----ML Tipang
----ML Tigas
----ML Tibay
---Minelayer Flotilla Four
----ML Taer
----ML Tibayan
----ML Tumibay
-Second Support Squadron
--OM Visayas
--OM Kalatungan
--OM Compostela
--OT Soccsksargen

****************

Western Fleet
HQ Puerto Princesca

Battle Force West
-Second Battle Squadron *
--CDBB Dagupan (FF)
--CDBB Tacloban
-First Cruiser Squadron *
--CE Jomalig
-Nine Cruiser Squadron *
--CL Poro
--CL Cobrador
-Second Destroyer Squadron *
---Destroyer Flotilla Three
----DD Albatros
----DD Halcon
----DD Carricero
---Destroyer Flotilla Four
----DD Polluela
----DD Calamon
----DD Grulla
-Fourth Torpedo Squadron *
---Torpedo Flotilla Nine
----TB T-16 Aventurero
----TB T-17 Bravado
----TB T-18 Coloso
----TB T-19 Dominante
----Torpedo Flotilla Ten
----TB T-21 Euforico
----TB T-22 Furia
----TB T-23 Guerrero
----TB T-24 Honorable
--Torpedo Flotilla Eleven
----TB T-25 Ingenioso
----TB T-26 Jovial
----TB T-27 Licencioso
----TB T-28 Maravilloso
-First Submarine Squadron *
--First Submarine Flotilla
----SS Remora
----SS Manta
----SS Anguila
----SS Ballena
-Fifth Submarine Squadron *
--Seventh Submarine Flotilla
----SS Hito
----SS Loro
----SS Tiburon
--Eighth Submarine Flotilla
----SS Anemona
----SS Alumahan
----SS Dalag
Patrol Force West *
-Fourth Patrol Squadron
--PB Abejorro (F)
---Gunboat Flotilla Two
----GB La Union
----GB Antarctica
----GB Mindoro
---Puerto Princesca Security Force
----SC Vallejo
----SC Casa
----YT Bukidnon
----YT Cotabato
---Fisheries Patrol Flotilla Three
----PB Avispón
----YW Apayao

****************

Southern Fleet
HQ Davao

Battle Force South
-First Battle Squadron
--BC Mindanao (FF)
--BC Presidente Aguinaldo
-Third Battle Squadron
--BC Bohol
--BC Samal
-Second Cruiser Squadron
--CL Durnaran
--CL Culion
-Third Cruiser Squadron
--C Negros
--C Basilan
-Fifth Cruiser Squadron (detached to West Fleet) *
--CL Tawitawi
--CL Biliran
-Six Cruiser Squadron
--CL Masbate
--CL Mindoro
-Seven Cruiser Squadron
--CL Taput
--CL Biliran
-Eight Cruiser Squadron
--CL Tablas
--CL Tubbataha
-First Aviation Squadron (detached to West Fleet) *
--First Aviation Flotilla
---H1 Lagonoy
--Second Aviation Flotilla
---CV Sulu
-Second Aviation Squadron
--Third Aviation Flotilla
---CV Sibuyan
--Fourth Aviation Flotilla
---CVL Linguyen
-Third Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Five
----DD Piquero
----DD Garceta
----DD Flamenco
---Destroyer Flotilla Eight
----DD Serreta
----DD Aguilucho
----DD Busardo
---Destroyer Flotilla Nine
----DD Avoceta
----DD Pluvial
----DD Pardela
-Fifth Destroyer Squadron
---Destroyer Flotilla Seven
----DD Ajo
----DD Cardo
----DD Aguila
---Destroyer Flotilla Ten (detached to West Fleet) *
----DD Alcatraz
----DD Zampullin
----DD Rabijunco
----DD Pagalo
---Destroyer Flotilla Eleven (detached to Northern Fleet) *
----DD Zorzal
----DD Mirlo
----DD Buitron
----DD Gavion (detached to Destroyer Flotilla Ten)*
-Second Torpedo Squadron
---Torpedo Flotilla Four
----TB M-13 to M-16
---Torpedo Flotilla Five
----TB M-17 to M-19
-Third Motor Torpedo Squadron
--Motor Boat Flotilla Nine
---- V97 to V108
--Motor Boat Flotilla Ten
---- V109 to V120
--Motor Boat Flotilla Eleven
---- V121 to V-131
-Second Submarine Squadron
--Second Submarine Flotilla
----SS Delfin
----SS Sello
----SS Calamar
----SS Otaria
-Fourth Submarine Squadron (detached to West Fleet) *
--Fourth Submarine Flotilla
----SS Agulon
----SS Rascacio
----SS Dorado
--Fifth Submarine Flotilla
----SS Bolete
----SS Roncador
----SS Picuda
--Six Submarine Flotilla
----SS Mero
----SS Marlin
----SS Barracuda
-Third Support Squadron
--OD Agachadiza
--OT Cordillera
--OS Calabazon
Patrol Force South
-Fourth Patrol Squadron
---Gunboat Flotilla Three
----GB Zambales
----GB Cavite
----GB Bataan
---Davao Gulf Security Force
----SC Sierra
----SC Colorado
----SC Cabo
----SC Isla
----YT Cadiz
----YT Antique
---Fisheries Patrol Flotilla Two
----PB Hormiga
----PB Tsetse
----PB Escarabajo
----PB Mosca
-Second Training Squadron
--TS X1
--Polar Exploration Command
-- I-5 Pacifica

• Asterisk denotes units at sea on October 16th 1940 in support of blockade of Chinese occupied Filipino islands.

10

Friday, October 12th 2012, 1:32am

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1942

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1942


Northern Fleet – Headquarters Cavite, Luzon

Battlecruiser Squadron One: Presidente Aquinaldo, Mindanao

Aircraft Carrier Squadron One: Sibuyan

Cruiser Squadron Two: Tablas, Taput, Ticao and Tubbataha

Cruiser Squadron Three: Basilan, Cebu, Luzon and Negros

Cruiser Squadron Six: Sarangani and Surigao

Destroyer Squadron Three: Aquilucho, Avoceta, Busarde, Calamon, Flamenco, Garceta, Grulla, Pardela, Piquero, Pluvial, Polluela and Serreta

Destroyer Squadron Five: Ajo, Alcatraz, Aquila, Buitron, Cardo, Gavion, Mirlo, Pagalo, Rabijunco, Zampulin, Zorzal and Colimbo

Destroyer Squadron Seven: Arayat, Mariveles, Masaraga and Pinatubo; Iraya * and Sembrano *

Submarine Squadron One: Aquilon, Bolete, Dorado, Picuda, Rascasio and Roncador

Submarine Squadron Two: Calamar, Delfin, Otaria, and Sello

Submarine Squadron Three: Lenguado, Trucha; Mako, Martillo

Mine Warfare Group One: Minelayers Norte, Occidental and Oriental; Minesweepers Arco, Ariete, Hielo, Humo, Niebla, Nieve, Nube, Relampago, Temerario and Tifãn; Tender Guadelupe

Service Force North: Oiler Bambu, Destroyer tenders Agachadiza and Chorlito, Repair ship Maguindanao, Hospital ship Santa Maria, Tugs Aklan, Antique and Capiz

* working up


Patrol Forces, Northern Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron One (Batan Islands): Tender Soccsksargen, MTB 65 – MTB 68

Motor Torpedo Boat Squadron Three (Mariveles, Bataan): MTB 41 – MTB 52


Central Fleet – Headquarters Cebu City, Cebu

Coast Defense Squadron Two: Presidente Bonifacio, Presidente Malvar

Aircraft Carrier Squadron Two: Linguyan

Cruiser Squadron Four: Marinduque

Cruiser Squadron Ten: Palawan, Panay and Leyte

Destroyer Squadron One: Albatros, Carricero, Halcon and Paino

Submarine Squadron Four: Anguila, Ballena and Manta

Service Force Central: Transports Itbayat and Y'Ami, Water tanker Apayao, Tugs Bukidnon, Cotabato and Sorsogon

Unattached: Magellan


Patrol Forces, Central Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron Seven: Tender Cordillera, MTB 53 – MTB 64


Southern Fleet – Headquarters Zamboanga City, Mindanao

Cruiser Squadron Nine: Cobrador, Poro

Destroyer Squadron Two: Bignay, Binturong, Butanding, Durian, Kagwang, Kalangay, Mabolo, Pawikan, Pilandok, Pili, Sinarapan and Tamaraw

Mine Warfare Group Three: Minelayers Taer, Tibay, Tibayan, Tigas, Tipang and Tumibay; Tender Mambaling

Service Force South: Tugs Agusan and Lanao


Patrol Forces, Southern Sea Frontier

Mine Warfare Group Two: Minesweepers Granizo, Intrepido, Lluvia, Toronado and Viento; Tender Labangon


Western Patrol Force – Headquarters, Puerto Princesa, Palawan

Cruiser-Destroyer Group Twelve: Light cruiser Benguet, Destroyers Balintawak, Baelaran, Bagumbayan, Balagusan, Bilugo, Binondo, Bonawon and Buntay

Aviation Group Five: Seaplane carrier Lagonoy

Submarine Squadron Five: Tender Calabarzon, submarines Aluhaman, Anemona, Dalag, Hito, Loro and Tiburon

Minesweeper Escort Squadron One: Bataan, Cavite, Colorado, Isabela, Pangasinan, Sierra Vallejo and Zambales

Fisheries Patrol Squadron One: Abejorro and Avispa; Avispón, Escarabajo, Hormiga, Mariposa, Mosca, Mosquito, Polilla and Tsetse

11

Sunday, May 5th 2013, 1:41am

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1943

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1943


Northern Fleet – Headquarters Cavite, Luzon

Cruiser Squadron One: Battlecruiser Mindanao, Armored Cruisers Mindoro and Visayas

Aircraft Carrier Squadron One: Sibuyan

Cruiser Squadron Two: Tablas, Taput, Ticao and Tubbataha

Cruiser Squadron Three: Basilan, Cebu, Luzon and Negros

Cruiser Squadron Six: Masbate, Misamis, Sarangani and Surigao

Destroyer Squadron Three: Aquilucho, Avoceta, Busarde, Calamon, Flamenco, Garceta, Grulla, Pardela, Piquero, Pluvial, Polluela and Serreta

Destroyer Squadron Five: Ajo, Alcatraz, Aquila, Buitron, Cardo, Gavion, Mirlo, Pagalo, Rabijunco, Zampulin, Zorzal and Colimbo

Destroyer Squadron Two: Balatukan, Kabuyao, Mahagno and Melibengoy; Banahaw *, Bulusan *, Kalatungan * and Malepunyo *

Destroyer Squadron Seven: Arayat, Mariveles, Masaraga, Pinatubo, Iraya, Sembrano, Talinis and Amorong

Submarine Squadron One: Aquilon, Bolete, Dorado, Picuda, Rascasio and Roncador

Submarine Squadron Two: Calamar, Delfin, Otaria, and Sello

Submarine Squadron Three: Lenguado, Trucha; Mako, Martillo

Mine Warfare Group One: Minelayers Norte, Occidental and Oriental; Tender Guadelupe

Service Force North: Oiler Bambu, Destroyer tenders Agachadiza and Chorlito, Repair ship Maguindanao, Hospital ship Santa Maria, Tugs Aklan, Antique and Capiz

* working up


Patrol Forces, Northern Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron One (Batan Islands): Tender Soccsksargen, MTB 65 – MTB 76

Motor Torpedo Boat Squadron Eight (Mariveles, Bataan): MTB 77 – MTB 84


Central Fleet – Headquarters Cebu City, Cebu

Coast Defense Squadron Two: Presidente Aquinaldo, Presidente Bonifacio

Aircraft Carrier Squadron Two: Linguyan

Cruiser Squadron Ten: Palawan, Panay and Leyte

Submarine Squadron Four: Anguila, Ballena and Manta

Amphibious Ready Group One: Danao, Dasay and Sampalos; Calibato *

Service Force Central:Water tanker Apayao, Tugs Bukidnon, Cotabato and Sorsogon

Unattached: Magellan


Patrol Forces, Central Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron Seven: Tender Cordillera, MTB 53 – MTB 64


Southern Fleet – Headquarters Zamboanga City, Mindanao

Cruiser Squadron Nine: Cobrador, Poro

Destroyer Squadron One: Albatros, Carricero, Halcon and Paino

Aviation Group Five: Seaplane carrier Lagonoy

Mine Warfare Group Three: Minelayers Taer, Tibay, Tibayan, Tigas, Tipang and Tumibay; Tender Mambaling

Service Force South: Tugs Agusan and Lanao


Patrol Forces, Southern Sea Frontier

Minesweeper Escort Squadron One: Bataan, Cavite, Colorado, Isabela, Pangasinan, Sierra Vallejo and Zambales

Motor Torpedo Boat Squadron Three: MTB 41 – MTB 52


Western Patrol Force – Headquarters, Puerto Princesa, Palawan

Cruiser-Destroyer Group Twelve: Light cruiser Benguet, Destroyers Balintawak, Baelaran, Bagumbayan, Balagusan, Bilugo, Binondo, Bonawon and Buntay

Minesweeper Escort Squadron Two: Minesweeper Batanes, La Union, Nueva Ecija and Kudarat; Nueva Vizcaya * and Compostela *

Submarine Squadron Five: Tender Calabarzon, submarines Aluhaman, Anemona, Dalag, Hito, Loro and Tiburon

Fisheries Patrol Squadron One: Abejorro and Avispa; Avispón, Escarabajo, Hormiga, Mariposa, Mosca, Mosquito, Polilla and Tsetse

Unattached: Audaz

12

Tuesday, January 21st 2014, 5:20am

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1944

Northern Fleet – Headquarters Cavite, Luzon

Cruiser Squadron One: Battlecruiser Mindanao, Armored Cruisers Bohol*, Mindoro and Visayas

Aircraft Carrier Squadron One: Sibuyan

Cruiser Squadron Two: Tablas, Taput, Ticao and Tubbataha

Cruiser Squadron Three: Basilan, Cebu, Luzon and Negros

Cruiser Squadron Six: Masbate, Misamis, Sarangani and Surigao

Destroyer Squadron Two: Balatukan, Kabuyao, Mahagno, Melibengoy, Banahaw, Bulusan, Kalatungan and Malepunyo

Destroyer Squadron Three: Aquilucho, Avoceta, Busarde, Calamon, Flamenco, Garceta, Grulla, Pardela, Piquero, Pluvial, Polluela and Serreta

Destroyer Squadron Five: Ajo, Alcatraz, Aquila, Buitron, Cardo, Gavion, Mirlo, Pagalo, Rabijunco, Zampulin, Zorzal and Colimbo

Destroyer Squadron Seven: Arayat, Mariveles, Masaraga, Pinatubo, Iraya, Sembrano, Talinis and Amorong

Submarine Squadron One: Aquilon, Bolete, Dorado, Picuda, Rascasio and Roncador

Submarine Squadron Two: Calamar, Delfin, Otaria, and Sello

Submarine Squadron Three: Lenguado, Trucha; Mako, Martillo

Submarine Squadron Seven: Audaz, Furor, Intrepido, Temerario, Aventurio* and Dominante*

Service Force North: Oiler Bambu, Destroyer tenders Agachadiza and Chorlito, Repair ship Maguindanao, Minelayer Tender Guadelupe, Hospital ship Santa Maria, Tugs Aklan, Antique and Capiz

* working up


Patrol Forces, Northern Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron One (Batan Islands): Tender Soccsksargen, MTB 65 – MTB 76

Motor Torpedo Boat Squadron Eight (Mariveles, Bataan): MTB 77 – MTB 84


Central Fleet – Headquarters Cebu City, Cebu

Coast Defense Squadron Two: Presidente Aquinaldo, Presidente Bonifacio

Aircraft Carrier Squadron Two: Linguyan

Submarine Squadron Four: Anguila, Ballena and Manta

Amphibious Ready Group One: Danao, Dasay and Sampalos; Calibato

Service Force Central:Water tanker Apayao, Tugs Bukidnon, Cotabato and Sorsogon

Unattached: Magellan

* working up

Patrol Forces, Central Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron Seven: Tender Cordillera, MTB 53 – MTB 64


Southern Fleet – Headquarters Zamboanga City, Mindanao

Cruiser Squadron Nine: Cobrador, Poro

Mine Warfare Group Three: Minelayers Taer, Tibay, Tibayan, Tigas, Tipang and Tumibay; Tender Mambaling

Service Force South: Tugs Agusan and Lanao


Patrol Forces, Southern Sea Frontier

Patrol Escort Squadron Three: Marakina* and Banica*

Minesweeper Escort Squadron One: Bataan, Cavite, Colorado, Isabela, Pangasinan, Sierra, Vallejo and Zambales

Motor Torpedo Boat Squadron Three: MTB 41 – MTB 52

* working up


Western Patrol Force – Headquarters, Puerto Princesa, Palawan

Cruiser-Destroyer Group Twelve: Biliran and Bulican*; Catanauan, Calasiao, Mansalay, Mondragon, Lambunao*, Leganes*, Alcantara*, and Allacapan*

Minesweeper Escort Squadron Two: Batanes, La Union, Nueva Ecija, Kudarat, Nueva Vizcaya, Compostela, Camarines and Romblon

Submarine Squadron Five: Tender Calabarzon, submarines Aluhaman, Anemona, Dalag, Hito, Loro and Tiburon

* working up

13

Tuesday, December 23rd 2014, 3:57pm

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1945

Northern Fleet – Headquarters Cavite, Luzon

Cruiser Squadron One: Battlecruiser Mindanao, Armored Cruisers Bohol, Mindoro, Samal and Visayas

Aircraft Carrier Squadron One: Sibuyan

Cruiser Squadron Two: Tablas, Taput, Ticao and Tubbataha

Cruiser Squadron Three: Basilan, Cebu, Luzon and Negros

Cruiser Squadron Six: Masbate, Misamis, Sarangani and Surigao

Destroyer Squadron Two: Balatukan, Banahaw, Bulusan, Kabuyao, Kalatungan, Mahagno, Malepunyo and Melibengoy

Destroyer Squadron Three: Aguilucho, Calamon, Flamenco, Garceta, Grulla, Piquero, Polluela and Serreta

Destroyer Squadron Five: Aguila, Ajo, Alcatraz, Cardo, Colimbo, Gavion, Rabijunco and Zampulin

Destroyer Squadron Seven: Amorong, Arayat, Iraya, Mariveles, Masaraga, Pinatubo, Sembrano and Talinis

Destroyer Squadron Eight: Pansur, Poblacion, Saumay, Singapod, Abucay*, Almacen*, Tagumbas* and Tangaran*

Submarine Squadron One: Aquilon, Bolete, Dorado, Picuda, Rascasio and Roncador

Submarine Squadron Two: Calamar, Delfin, Otaria, and Sello

Submarine Squadron Three: Mako and Martillo

Submarine Squadron Five: Tender Calabarzon, submarines Aluhaman, Anemona, Dalag, Hito, Loro and Tiburon

Submarine Squadron Seven: Audaz, Aventurio, Dominante, Furor, Intrepido and Temerario

Minesweeper Escort Squadron One: Bataan, Cavite, Colorado, Isabela, Pangasinan, Sierra, Vallejo and Zambales

Service Force North: Oiler Bambu, Destroyer tenders Agachadiza and Chorlito, Repair ship Maguindanao, Minelayer Tender Guadelupe, Hospital ship Santa Maria, Tugs Aklan, Antique and Capiz

* working up


Patrol Forces, Northern Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron One (Batan Islands): Tender Soccsksargen, MTB 65 – MTB 76

Motor Torpedo Boat Squadron Three (Olongopo, Bataan): MTB 41 – MTB 52

Motor Torpedo Boat Squadron Eight (Mariveles, Bataan): MTB 77 – MTB 84


Central Fleet – Headquarters Cebu City, Cebu

Coast Defense Squadron Two: Presidente Aquinaldo, Presidente Bonifacio

Cruiser-Destroyer Group Nine: Cobrador and Poro; Avoceta and Busardo; Buitron, Mirio, Pegaro and Zorzal

Aircraft Carrier Squadron Two: Linguyan

Mine Warfare Group Three: Minelayers Taer, Tibay, Tibayan, Tigas, Tipang and Tumibay; Tender Mambaling

Amphibious Ready Group One: Calibato, Danao, Dasay and Sampalos

Service Force Central: Water tanker Apayao, Tugs Bukidnon, Cotabato and Sorsogon

Unattached: Magellan

* working up


Patrol Forces, Central Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron Seven: Tender Cordillera, MTB 53 – MTB 64


Southern Patrol Force – Headquarters, Zamboanga City, Mindanao

Patrol Escort Squadron Three: Banica and Marakina; Calaca*, Carmona*, Nasugbu* and Navotas*

Patrol Escort Squadron Four: Agusan and Sagawa; Marawi, Meycauayan, Pasay and Pateros

Civil Support Group One: Hospital ship Santa Maria; Civil Support Ships Cabo Bojeador, Cabo Bolinao*, Cabo Engaño* and Cabo Santiago*; Tugs Agusan and Lanao

* working up


Western Patrol Force – Headquarters, Puerto Princesa, Palawan

Cruiser-Destroyer Group Twelve: Biliran and Bulican; Alcantara, Allacapan, Calasiao, Catanauan, Lambunao, Leganes, Mansalay and Mondragon

Minesweeper Escort Squadron Two: Batanes, Camarines, Compostela, Kudarat, La Union, Nueva Ecija, Nueva Vizcaya and Romblon

Submarine Squadron Eight: Bravado, Guerrero, Relampago and Toronado; Furia* and Ingenioso*

* working up

14

Thursday, December 3rd 2015, 1:13pm

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1946

Northern Fleet – Headquarters Cavite, Luzon

Cruiser Squadron One: Battlecruiser Mindanao, Armored Cruisers Bohol, Mindoro, Samal and Visayas

Aircraft Carrier Squadron One: Sibuyan

Cruiser Squadron Two: Tablas, Taput, Ticao and Tubbataha

Cruiser Squadron Three: Basilan, Cebu, Luzon and Negros

Cruiser Squadron Six: Masbate, Misamis, Sarangani and Surigao

Destroyer Squadron Two: Balatukan, Banahaw, Bulusan, Kabuyao, Kalatungan, Mahagno, Malepunyo and Melibengoy

Destroyer Squadron Three: Aguilucho, Calamon, Flamenco, Garceta, Grulla, Piquero, Polluela and Serreta

Destroyer Squadron Five: Aguila, Ajo, Alcatraz, Cardo, Colimbo, Gavion, Rabijunco and Zampulin

Destroyer Squadron Seven: Amorong, Arayat, Iraya, Mariveles, Masaraga, Pinatubo, Sembrano and Talinis

Submarine Squadron Three: Mako and Martillo

Submarine Squadron Five: Aluhaman, Anemona, Dalag, Hito, Loro and Tiburon

Submarine Squadron Seven: Audaz, Aventurio, Dominante, Furor, Intrepido and Temerario

Minesweeper Escort Squadron One: Bataan, Cavite, Colorado, Isabela, Pangasinan, Sierra, Vallejo and Zambales

Service Force North: Destroyer tenders Agachadiza and Chorlito, Repair ship Maguindanao, Minelayer Tender Guadelupe, Hospital ship Santa Maria, Tugs Aklan, Antique and Capiz

* working up


Patrol Forces, Northern Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron One (Batan Islands): Tender Soccsksargen, MTB 65 – MTB 76

Motor Torpedo Boat Squadron Three (Olongopo, Bataan): MTB 41 – MTB 52

Motor Torpedo Boat Squadron Eight (Mariveles, Bataan): MTB 77 – MTB 84


Central Fleet – Headquarters Cebu City, Cebu

Coast Defense Squadron Two: Presidente Bonifacio

Cruiser-Destroyer Group Nine: Cruisers Cobrador and Poro; Destroyers Avoceta, Busardo, Pardela, Pluvial, Buitron, Mirio, Pegaro, and Zorzal

Cruiser-Destroyer Group Ten: Cruisers Panay* and Palawan*; Destroyers Marinduque, Maricaban, Mananlipa*, Mantinque*, Mahidi*, and Monteverde

Aircraft Carrier Squadron Two: Linguyan

Mine Warfare Group Three: Minelayers Taer, Tibay, Tibayan, Tigas, Tipang and Tumibay; Tender Mambaling

Amphibious Ready Group One: Calibato, Danao, Dasay and Sampalos

Service Force Central: Water tanker Apayao, Tugs Bukidnon, Cotabato and Sorsogon

Unattached: Magellan

* working up


Patrol Forces, Central Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron Seven: Tender Cordillera, MTB 53 – MTB 64


Southern Patrol Force – Headquarters, Zamboanga City, Mindanao

Patrol Escort Squadron Three: Sloops Banica and Marakina; Patrol Combatants Calaca, Carmona, Nasugbu, and Navotas

Patrol Escort Squadron Four: Sloops Agusan and Sagawa; Patrol Combatants Marawi, Meycauayan, Pasay, and Pateros

Patrol Escort Squadron Five: Sloops Abulog* and Paranaque*; Patrol Combatants Danglas, Daragan, San Isidro, and San Luis

Provisional Patrol Escort Squadron: Frigates Jolo, Sulu, Laparan* and Dinagat*; Patrol Combatants Hermosa* and Hagonoy*

Civil Support Group One: Hospital ship Santa Maria; Civil Support Ships Cabo Bojeador, Cabo Bolinao, Cabo Engaño and Cabo Santiago; Tugs Agusan and Lanao

* working up


Western Patrol Force – Headquarters, Puerto Princesa, Palawan

Cruiser-Destroyer Group Eight: Cruisers Dumarao and Dagupan; Destroyers Pansur, Poblacion, Saumay, Singapod, Abucay, Almacen, Tagumbas, and Tangaran

Cruiser-Destroyer Group Twelve: Cruisers Biliran and Bulican; Destroyers Alcantara, Allacapan, Calasiao, Catanauan, Lambunao, Leganes, Mansalay, and Mondragon

Minesweeper Escort Squadron Two: Batanes, Camarines, Compostela, Kudarat, La Union, Nueva Ecija, Nueva Vizcaya and Romblon

Submarine Squadron Eight: Tender Pamalican, submarines Bravado, Guerrero, Relampago and Toronado; Furia* and Ingenioso*

Civil Support Group Two: Base Support Ships Buenavista* and Mondragon*; Civil Support Ships Cabo Espiritu Santo* and Cabo San Ildefonso*

* working up

15

Wednesday, September 7th 2016, 5:07pm

Philippine Navy, Administrative Order of Battle, 31 December 1947

Northern Fleet – Headquarters Cavite, Luzon

Cruiser Squadron One: Battlecruiser Mindanao, Armored Cruisers Bohol, Mindoro, Samal and Visayas

Aircraft Carrier Squadron One: Sibuyan

Cruiser Squadron Two: Tablas, Taput, Ticao and Tubbataha

Cruiser Squadron Three: Basilan, Cebu, Luzon and Negros

Cruiser Squadron Six: Masbate, Misamis, Sarangani and Surigao

Cruiser-Destroyer Group Ten: Cruisers Panay and Palawan; Destroyers Marinduque, Maricaban, Mananlipa, Mantinque, Mahidi, Monteverde, Malapaso, and Maracano

Destroyer Squadron Two: Balatukan, Banahaw, Bulusan, Kabuyao, Kalatungan, Mahagno, Malepunyo and Melibengoy

Destroyer Squadron Three: Aguilucho, Calamon, Flamenco, Garceta, Grulla, Piquero, Polluela and Serreta

Destroyer Squadron Four: Balintawak, Bonawon, Baelaran, Buntay*, Balugasan*, Bilogo*, Bagumbayan*, and Binondo*

Destroyer Squadron Seven: Amorong, Arayat, Iraya, Mariveles, Masaraga, Pinatubo, Sembrano and Talinis

Submarine Squadron Three: Mako and Martillo

Submarine Squadron Five: Aluhaman, Anemona, Dalag, Hito, Loro and Tiburon

Submarine Squadron Seven: Audaz, Aventurio, Dominante, Furor, Intrepido and Temerario

Submarine Squadron Nine: Cormoran, Carricero, Codorniz, Ciquera*, Cochoa*, and Cardinales*

Minesweeper Escort Squadron One: Bataan, Cavite, Colorado, Isabela, Pangasinan, Sierra, Vallejo and Zambales

Mine Warfare Group Four: Calopan, San Teodoro, Calintan, San Jose, Cagayancilo*, and San Vicente*

Service Force North: Destroyer tenders Agachadiza and Chorlito, Repair ship Maguindanao, Escort Tanker Abra*, Hospital ship Santa Maria, Tugs Aklan, Antique and Capiz

* working up


Patrol Forces, Northern Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron One (Batan Islands): Tender Makati*, MTB 65 – MTB 76

Motor Torpedo Boat Squadron Three (Olongopo, Bataan): Tender Malabon*, MTB 41 – MTB 52

Motor Torpedo Boat Squadron Eight (Mariveles, Bataan): Tender Taguig*, MTB 77 – MTB 84


Central Fleet – Headquarters Cebu City, Cebu

Coast Defense Squadron Two: Presidente Bonifacio

Cruiser-Destroyer Group Nine: Cruisers Cobrador and Poro; Destroyers Avoceta, Busardo, Pardela, Pluvial, Buitron, Mirio, Pegaro, and Zorzal

Destroyer Squadron Five: Aguila, Ajo, Alcatraz, Cardo, Colimbo, Gavion, Rabijunco and Zampulin

Aircraft Carrier Squadron Two: Linguyan

Mine Warfare Group Three: Minelayers Taer, Tibay, Tibayan, Tigas, Tipang and Tumibay; Tender Mambaling

Amphibious Ready Group One: Calibato, Danao, Dasay and Sampalos; Cruzado*

Service Force Central: Water tanker Apayao, Tugs Bukidnon, Cotabato and Sorsogon

Unattached: Magellan

* working up


Patrol Forces, Central Sea Frontier

Motor Torpedo Boat Squadron Seven: Tender Tondo*, MTB 53 – MTB 64


Southern Patrol Force – Headquarters, Zamboanga City, Mindanao

Patrol Escort Squadron Three: Frigate Jolo; Sloops Banica and Marakina; Patrol Combatants Calaca, Carmona, Nasugbu, and Navotas

Patrol Escort Squadron Five: Frigate Laparan; Sloops Abulog and Paranaque; Patrol Combatants Danglas, Daragan, San Isidro, and San Luis

Patrol Escort Squadron Six: Frigate Dinagat*; Sloops Manupali and Tagoload; Patrol Combatants Hermosa, Hagonoy, Alfonso and Amadeo

Civil Support Group One: Hospital ship Santa Maria; Civil Support Ships Cabo Bojeador, Cabo Bolinao, Cabo Engaño and Cabo Santiago; Tugs Agusan and Lanao


Western Patrol Force – Headquarters, Puerto Princesa, Palawan

Cruiser-Destroyer Group Eight: Cruisers Dumarao and Dagupan; Destroyers Pansur, Poblacion, Saumay, Singapod, Abucay, Almacen, Tagumbas, and Tangaran

Cruiser-Destroyer Group Twelve: Cruisers Biliran and Bulican; Destroyers Alcantara, Allacapan, Calasiao, Catanauan, Lambunao, Leganes, Mansalay, and Mondragon

Minesweeper Escort Squadron Two: Batanes, Camarines, Compostela, Kudarat, La Union, Nueva Ecija, Nueva Vizcaya and Romblon

Submarine Squadron Eight: Tender Pamalican, submarines Bravado, Guerrero, Relampago, Toronado, Furia and Ingenioso

Patrol Escort Squadron Four: Frigate Sulu; Sloops Agusan and Sagawa; Patrol Combatants Marawi, Meycauayan, Pasay, and Pateros

Civil Support Group Two: Base Support Ships Buenavista* and Mondragon*; Civil Support Ships Cabo Espiritu Santo, Cabo San Ildefonso, Cabo Calavite, and Cabo Buliluyan

* working up